Aktivt företag
REN EMBRO AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Aktiebolaget ska bedriva renskötsel, konsultuppdrag inom vägtekniska branschen, rådgivning, verksamhetsutveckling, administrativa tjänster och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 10 november 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01481 Renskötsel
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Päronvägen 47
- Postnummer & ort
- 90436 UMEÅ
- Registrerat namn
- REN EMBRO ABReg 2021-11-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,5 mkr
▼ 15,9 %Årets resultat
94 tkr
▼ 11,9 %Tillgångar
1,3 mkr
▲ 69,5 %Eget kapital
361 tkr
▲ 35,4 %Soliditet
40,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
188 tkr
▼ 27,1 %Totala skulder
722 tkr
▲ 147,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 471 216 | 1 749 784 | 1 095 984 | 75 060 |
| Övriga externa kostnader | 967 504 | 1 203 184 | 629 756 | - |
| Personalkostnader | 306 774 | 329 731 | 206 484 | 26 284 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 131 330 | 228 951 | 229 872 | 48 776 |
| Resultat e. fin. poster | 120 835 | 227 904 | 225 272 | 48 776 |
| Resultat före skatt | 120 835 | 135 229 | 133 658 | 36 776 |
| Årets resultat | 94 309 | 107 059 | 105 191 | 29 202 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 986 953 | 363 289 | 241 748 | - |
| Omsättningstillgångar | 292 027 | 391 402 | 189 953 | 118 825 |
| Kassa & bank | 188 131 | 258 002 | 37 014 | 25 000 |
| Summa tillgångar | 1 278 980 | 754 691 | 431 701 | 118 825 |
| Eget kapital | 360 761 | 266 452 | 159 393 | 54 202 |
| Långfristiga skulder | 308 574 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 413 356 | 291 950 | 168 694 | 52 623 |
| Soliditet (%) | 40,4 % | 56,0 % | 56,0 % | 53,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 15,9 % jämfört med 2024, till 1,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 94 tkr, en nettomarginal på 6,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 40,4 % vid årets slut, ned från 53,6 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,71).
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, renskötsel (SNI 01481). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+15,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-11-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-12-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2024-01-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-12-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB