Aktivt företag
Renico Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva försäljning av rengöringsprodukter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46440 Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fyrskeppsvägen 30A
- Postnummer & ort
- 42340 TORSLANDA
- Registrerat namn
- Renico AktiebolagReg 1986-03-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
396 tkr
▼ 25,6 %Årets resultat
7 tkr
▼ 88,2 %Tillgångar
321 tkr
▼ 21,5 %Eget kapital
108 tkr
▼ 31,3 %Soliditet
33,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
48 tkr
▼ 79,7 %Totala skulder
212 tkr
▼ 15,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 395 999 | 531 933 | 418 098 | 501 898 | 551 120 |
| Övriga externa kostnader | 103 791 | 53 673 | 30 481 | 31 319 | 33 064 |
| Personalkostnader | 16 409 | 22 180 | 37 264 | 89 350 | 103 356 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 4 212 | 73 490 | 18 153 | 30 458 | 84 249 |
| Resultat e. fin. poster | 9 202 | 73 961 | 18 183 | 30 325 | 84 247 |
| Resultat före skatt | 9 202 | 73 961 | 18 183 | 30 325 | 84 247 |
| Årets resultat | 6 720 | 56 999 | 12 315 | 23 431 | 66 286 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 320 667 | 408 741 | 293 853 | 387 216 | 466 045 |
| Kassa & bank | 48 204 | 237 253 | 246 900 | 228 517 | 314 255 |
| Summa tillgångar | 320 667 | 408 741 | 293 853 | 387 216 | 466 045 |
| Eget kapital | 108 299 | 157 579 | 115 580 | 139 264 | 195 833 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 212 368 | 251 162 | 178 273 | 247 952 | 270 212 |
| Soliditet (%) | 33,8 % | 38,6 % | 39,3 % | 36,0 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 25,6 % jämfört med 2024, till 396 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 1,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 33,8 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel (SNI 46440). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−25,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−7,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-01-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Torslanda
Andra registrerade bolag med säte i Torslanda.
- 14 maj Säkerhetskonsult ABAB
- 2dlo Holding ABAB
- 2Ward ABAB
- 365 Logistik ABAB
- 3Mind ABAB
- 4 Fix ABAB
- 4competence ABAB
- 4Forward ABAB