Aktivt företag
Rep&Rec Örnsberg AB
Översikt
Bolaget ska bedriva musikstudioverksamhet och uthyrning av repetitionslokaler samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77390 Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Varvsgatan 10 B
- C/o
- c/o Carl Schöier
- Postnummer & ort
- 11729 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Rep&Rec Örnsberg ABReg 2014-09-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
240 tkr
▼ 19,0 %Årets resultat
-7 tkr
▼ 106,4 %Tillgångar
231 tkr
▼ 3,6 %Eget kapital
206 tkr
▼ 3,1 %Soliditet
89,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
68 tkr
▼ 6,6 %Totala skulder
25 tkr
▼ 7,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 239 509 | 295 582 | 299 913 | 318 785 | 335 200 |
| Övriga externa kostnader | 157 409 | 163 609 | 284 524 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −7 321 | 102 851 | 9 501 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −6 553 | 102 747 | 9 439 | −6 554 | −34 887 |
| Resultat före skatt | −6 553 | 102 747 | 9 439 | - | - |
| Årets resultat | −6 553 | 102 747 | 9 439 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 153 722 | 157 430 | 82 434 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 77 221 | 82 024 | 51 746 | - | - |
| Kassa & bank | 68 131 | 72 946 | 52 867 | - | - |
| Summa tillgångar | 230 943 | 239 454 | 134 180 | - | - |
| Eget kapital | 206 341 | 212 894 | 110 148 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 24 602 | 26 560 | 24 032 | - | - |
| Soliditet (%) | 89,3 % | 88,9 % | 82,1 % | 80,1 % | 79,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 335 tkr (2021) till 240 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 7 tkr, en nettomarginal på −2,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 89,3 % vid årets slut, upp från 80,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar (SNI 77390). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−3,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−8,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−3,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,14
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB