Aktivt företag
Repaint Home Skåne AB
Översikt
Målning, städ och annan service inom byggbranschen samt inredning och konsultation inom boendemiljö, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43341 Måleriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 242
- C/o
- c/o Idé Måleri
- Postnummer & ort
- 28123 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Repaint Home Skåne ABReg 2020-12-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
770 tkr
▼ 23,0 %Årets resultat
3 tkr
▼ 97,3 %Tillgångar
210 tkr
▼ 35,1 %Eget kapital
38 tkr
▼ 71,7 %Soliditet
24,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
161 tkr
▲ 37,4 %Totala skulder
156 tkr
▼ 9,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 770 058 | 1 000 475 | 861 036 | 648 000 | 820 000 |
| Övriga externa kostnader | 295 906 | 215 732 | 196 210 | - | - |
| Personalkostnader | 400 828 | 532 740 | 566 083 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 359 | 131 289 | −15 931 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 598 | 122 443 | −29 750 | −2 000 | 195 000 |
| Resultat före skatt | 4 598 | 122 443 | 2 250 | - | - |
| Årets resultat | 2 662 | 96 803 | 852 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 4 267 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 210 430 | 324 122 | 191 026 | - | - |
| Kassa & bank | 160 967 | 117 167 | 31 725 | - | - |
| Summa tillgångar | 210 430 | 324 122 | 195 293 | - | - |
| Eget kapital | 38 454 | 135 791 | 38 988 | - | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 39 984 | 83 326 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 155 976 | 132 347 | 56 979 | - | - |
| Soliditet (%) | 24,3 % | 45,8 % | 26,5 % | 27,9 % | 64,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 23,0 % jämfört med 2024, till 770 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 24,3 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 23 % av bolagen med samma huvudbransch, måleriarbeten (SNI 43341). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−23,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,6 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
770 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB