Aktivt företag
RESA Consulting AB
Översikt
Företaget ska jobba med redovisning och bokföring, samt konsultera andra inom skattefrågor. Företaget ska även ta uppdrag inom fotografering.
- Registrerat
- 4 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 66190 Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stora Benhamra 25 E
- Postnummer & ort
- 18697 BROTTBY
- Registrerat namn
- RESA Consulting ABReg 2020-09-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
274 tkr
▲ 6,7 %Årets resultat
5 tkr
▼ 92,3 %Tillgångar
74 tkr
▼ 44,2 %Eget kapital
30 tkr
▼ 66,9 %Soliditet
40,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
38 tkr
▼ 60,4 %Totala skulder
44 tkr
▲ 5,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 274 297 | 257 084 | 162 463 | 173 680 | 126 749 |
| Övriga externa kostnader | 167 324 | 97 437 | - | - | 40 175 |
| Personalkostnader | 71 312 | 76 061 | - | - | 62 886 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 809 | 82 838 | - | - | 38 688 |
| Resultat e. fin. poster | 7 588 | 83 049 | 56 145 | 46 052 | 38 688 |
| Resultat före skatt | 7 588 | 83 049 | - | - | 38 688 |
| Årets resultat | 5 003 | 65 243 | - | - | 30 409 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 73 874 | 132 382 | - | - | 90 760 |
| Kassa & bank | 37 798 | 95 334 | - | - | 58 609 |
| Summa tillgångar | 73 874 | 132 382 | - | - | 90 760 |
| Eget kapital | 30 004 | 90 765 | - | - | 55 409 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 43 870 | 41 617 | - | - | 35 351 |
| Soliditet (%) | 40,6 % | 68,6 % | 72,4 % | 69,6 % | 61,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 162 tkr (2023) till 274 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 5 tkr, en nettomarginal på 1,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 40,6 % vid årets slut, ned från 69,6 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 27 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+21,3 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,68
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
274 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-11-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2024-10-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2023-10-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-10-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Brottby
Andra registrerade bolag med säte i Brottby.
- A.G. ÅHL REDOVISNING & ALLSERVICE KommanditbolagKB
- A.S Blom Konsult ABAB
- A&M All Jobb ABAB
- AB Baginski & PartnerAB
- AB BeatstreetAB
- AB EkdahlenAB
- AB FOSKAN 1AB
- AF Engineering ABAB