Aktivt företag
Resina Sweden AB
Översikt
Bolaget ska bedriva produktion och handel av hälsofrämjande produkter för människor och djur därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Bransch (SNI)
- SNI 10860 Tillverkning av homogeniserade livsmedelsberedningar inklusive dietmat
- Bransch (SNI)
- SNI 21200 Tillverkning av läkemedel
- Bransch (SNI)
- SNI 47271 Detaljhandel med hälsokost
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hansbogatan 2
- Postnummer & ort
- 81132 SANDVIKEN
- Registrerat namn
- Resina Sweden ABReg 2014-04-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8 tkr
▼ 1,1 %Årets resultat
-1,8 mkr
▼ 1779,0 %Tillgångar
4,4 mkr
▼ 28,8 %Eget kapital
4,4 mkr
▼ 28,8 %Soliditet
99,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
147 tkr
▼ 42,3 %Totala skulder
14 tkr
▼ 31,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 140 | 8 234 | 10 000 | 8 000 |
| Övriga externa kostnader | 24 840 | 30 539 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −17 204 | −22 825 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −1 792 375 | 128 611 | 85 000 | 34 000 |
| Resultat före skatt | −1 792 375 | 128 611 | - | - |
| Årets resultat | −1 793 405 | 106 813 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 4 165 256 | 5 503 152 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 278 556 | 740 367 | - | - |
| Kassa & bank | 147 335 | 255 533 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 443 812 | 6 243 519 | - | - |
| Eget kapital | 4 430 037 | 6 223 442 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 13 775 | 20 077 | - | - |
| Soliditet (%) | 99,7 % | 99,7 % | 100,0 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en förlust på 1,8 mkr.
- Soliditeten var 99,7 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 12 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123). Se de största bolagen i branschen
Avkastning på eget kapital
−40,5 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Sandviken
Andra registrerade bolag med säte i Sandviken.
- 100 procent Ängsullen ABAB
- 100 procent Holding Sandviken ABAB
- 100 procent media Sandviken ABAB
- 128 bitar ABAB
- 3rd Bridge ABAB
- A & I Karlsson Förvaltnings AktiebolagAB
- A THOMIC COMPANY ABAB
- A-BENI BUSINESS ABAB