Aktivt företag
Ressem Writings AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva litterärt och konstnärligt skapande och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eskörönningen 8
- Postnummer & ort
- 80596 GÄVLE
- Registrerat namn
- Ressem Writings ABReg 2017-01-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,1 mkr
▲ 23,3 %Årets resultat
1,7 mkr
▲ 72,9 %Tillgångar
5,2 mkr
▲ 24,7 %Eget kapital
3,8 mkr
▲ 26,6 %Soliditet
84,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
245 tkr
▼ 64,5 %Totala skulder
634 tkr
▲ 56,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 083 891 | 4 123 154 | 2 925 688 | 1 185 491 | 1 634 662 |
| Övriga externa kostnader | 478 803 | 301 361 | 119 137 | 84 968 | 38 265 |
| Personalkostnader | 2 480 798 | 2 594 052 | 1 369 330 | 61 353 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 122 617 | 1 227 741 | 1 431 160 | 1 039 170 | 1 596 397 |
| Resultat e. fin. poster | 2 123 433 | 1 230 902 | 1 433 885 | 1 039 329 | 1 596 291 |
| Resultat före skatt | 2 123 433 | 1 230 902 | 1 433 885 | 779 329 | 1 246 291 |
| Årets resultat | 1 680 577 | 972 010 | 1 132 170 | 618 322 | 989 395 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 250 000 | 2 900 000 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 929 164 | 1 252 524 | 3 634 223 | 2 726 879 | 1 932 270 |
| Kassa & bank | 244 742 | 689 092 | 3 192 504 | 1 872 371 | 1 011 993 |
| Summa tillgångar | 5 179 164 | 4 152 524 | 3 634 223 | 2 726 879 | 1 932 270 |
| Eget kapital | 3 799 909 | 3 002 332 | 2 548 823 | 1 611 652 | 1 181 330 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 634 255 | 405 192 | 340 400 | 370 227 | 265 940 |
| Soliditet (%) | 84,8 % | 86,5 % | 86,4 % | 80,8 % | 81,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,2 mkr (2022) till 5,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,7 mkr, en nettomarginal på 33,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 84,8 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
33,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+32,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
44,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB