Aktivt företag

Restaurang Ronny Issa AB

AB Org.nr 5591113310
← Tillbaka

Översikt

Företagets verksamhet är att bedriva restaurangrörelse med alkoholservering och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
8 maj 2017
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 56110 Restaurangverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
NORRA CLOETTAVÄGEN 4
Postnummer & ort
58571 LJUNGSBRO
Registrerat namn
Restaurang Ronny Issa ABReg 2017-05-31

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
5,1 mkr
▲ 9,9 %
Årets resultat
530 tkr
▲ 8,5 %
Tillgångar
1,4 mkr
▲ 40,3 %
Eget kapital
580 tkr
▲ 5,5 %
Soliditet
42,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 74,4 %
Totala skulder
790 tkr
▲ 85,3 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 5 122 507 4 660 460 4 467 899 4 305 344 4 001 009
Övriga externa kostnader 678 934 511 644 527 451 - -
Personalkostnader 2 213 438 2 058 107 1 891 221 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 679 731 624 333 628 283 - -
Resultat e. fin. poster 675 232 615 592 620 598 539 224 230 325
Resultat före skatt 675 232 615 592 620 598 - -
Årets resultat 530 029 488 633 492 866 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 96 795 140 235 155 589 - -
Omsättningstillgångar 1 273 257 836 071 810 846 - -
Kassa & bank 1 124 813 645 012 662 349 - -
Summa tillgångar 1 370 052 976 306 966 435 - -
Eget kapital 580 065 550 036 581 403 - -
Långfristiga skulder 0 17 706 69 040 - -
Kortfristiga skulder 789 987 408 564 315 992 - -
Soliditet (%) 42,3 % 56,3 % 60,2 % 64,6 % 39,6 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen har ökat 7 år i rad, från 3,5 mkr (2019) till 5,1 mkr (2026).
  • Årets resultat blev en vinst på 530 tkr, en nettomarginal på 10,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 42,3 % vid årets slut, ned från 64,6 % (2023).
  • Omsättningen var högre än hos 67 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+6,4 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
91,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,61
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Restaurang Ronny Issa AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-10-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-11-03 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2024-10-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-10-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2022-11-16 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ljungsbro

Andra registrerade bolag med säte i Ljungsbro.

Alla företag i Ljungsbro →