Aktivt företag
Restaurant Pelikan AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Aktiebolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 september 1973
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Blekingegatan 40
- Postnummer & ort
- 11662 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Restaurant Pelikan ABReg 1999-12-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
82,3 mkr
▲ 26,5 %Årets resultat
10,3 mkr
▼ 8,5 %Tillgångar
42,1 mkr
▼ 20,9 %Eget kapital
10,4 mkr
▼ 11,7 %Anställda
38
Medelantal
Totala skulder
13,6 mkr
▼ 46,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 82 347 051 | 65 100 425 | 58 537 523 | 45 788 544 | 22 660 000 |
| Övriga externa kostnader | 10 244 874 | 9 354 793 | 9 714 647 | 7 163 059 | - |
| Personalkostnader | 21 405 732 | 16 721 480 | 16 030 966 | 12 644 057 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 30 817 439 | 22 265 841 | 17 589 762 | 16 443 104 | - |
| Resultat e. fin. poster | 30 239 613 | 21 558 868 | 17 366 361 | 15 962 007 | 3 631 000 |
| Resultat före skatt | 13 067 666 | 14 337 109 | 6 796 361 | 13 212 007 | - |
| Årets resultat | 10 265 199 | 11 222 774 | 5 276 558 | 10 502 904 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 26 964 182 | 39 080 288 | 25 023 344 | 46 685 964 | - |
| Omsättningstillgångar | 15 091 625 | 14 096 449 | 26 160 612 | 2 809 431 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 42 055 807 | 53 176 737 | 51 183 956 | 49 495 395 | - |
| Eget kapital | 10 430 817 | 11 815 618 | 24 592 844 | 19 316 286 | - |
| Långfristiga skulder | 1 627 229 | 9 844 032 | 4 701 765 | 6 015 097 | - |
| Kortfristiga skulder | 11 997 761 | 15 717 087 | 8 289 347 | 10 464 012 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 69,0 % | 58,0 % | 50,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 22,7 mkr (2021) till 82,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 10,3 mkr, en nettomarginal på 12,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+26,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+38,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
98,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,26
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
38 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB