Aktivt företag
Resund Behandling AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Specialiserad psykiatrisk bedömning och behandling samt förenlig verksamhet såsom tex utbildning och handledning.
- Registrerat
- 1 december 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86222 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Talltitevägen 34
- Postnummer & ort
- 23736 BJÄRRED
- Registrerat namn
- Resund Behandling ABReg 2015-12-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
21,5 mkr
▲ 9,3 %Årets resultat
4,1 mkr
▲ 8,3 %Tillgångar
12,7 mkr
▲ 21,7 %Eget kapital
5,6 mkr
▲ 23,6 %Soliditet
69,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
8,2 mkr
▲ 82,7 %Totala skulder
3,0 mkr
▲ 9,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 21 468 486 | 19 635 377 | 15 235 002 | 13 775 876 | 13 076 181 |
| Övriga externa kostnader | 4 039 730 | 3 598 965 | 5 122 612 | 2 679 401 | - |
| Personalkostnader | 10 820 716 | 9 768 704 | 7 538 944 | 7 470 663 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 6 107 310 | 5 880 029 | 2 194 929 | 3 343 816 | - |
| Resultat e. fin. poster | 6 194 032 | 5 921 239 | 2 260 585 | 3 343 387 | 1 824 901 |
| Resultat före skatt | 5 166 032 | 4 766 239 | 2 796 585 | 3 343 387 | - |
| Årets resultat | 4 072 544 | 3 761 203 | 2 207 500 | 2 648 350 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 458 104 | 1 592 228 | 418 083 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 11 270 652 | 8 870 481 | 5 919 012 | 8 412 504 | - |
| Kassa & bank | 8 221 571 | 4 500 211 | 2 585 027 | 3 928 553 | - |
| Summa tillgångar | 12 728 756 | 10 462 709 | 6 337 095 | 8 412 504 | - |
| Eget kapital | 5 609 791 | 4 537 247 | 2 626 044 | 3 418 544 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 998 965 | 2 735 462 | 1 631 051 | 2 197 960 | - |
| Soliditet (%) | 69,8 % | 67,6 % | 67,5 % | 67,0 % | 63,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 11,6 mkr (2020) till 21,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 4,1 mkr, en nettomarginal på 19,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 69,8 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
28,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
72,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
13 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-10
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bjärred
Andra registrerade bolag med säte i Bjärred.
- 3DGeoTech Sweden ABAB
- A Great Company Sweden ABAB
- A1 Innovation 4 you ABAB
- AAccounting ABAB
- AB Christian LindénAB
- AB Elteknik i BjärredAB
- AB Kayser consultingAB
- ABIOSÈ ABAB