Aktivt företag
Retailbros AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-14
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet och handel inom kosmetik och hudvårdsprodukter samt tillhandahålla logistiklösningar.
- Registrerat
- 16 december 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46450 Partihandel med parfym och kosmetika
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillsjövägen 7
- Postnummer & ort
- 13650 JORDBRO
- Registrerat namn
- Retailbros ABReg 2020-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
122,6 mkr
▲ 4,1 %Årets resultat
423 tkr
▼ 79,6 %Tillgångar
40,6 mkr
▲ 7,7 %Eget kapital
2,7 mkr
▲ 18,4 %Soliditet
8,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Totala skulder
37,2 mkr
▲ 5,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 122 642 226 | 117 820 552 | 73 535 341 | 8 616 846 | 8 864 000 |
| Övriga externa kostnader | 23 692 399 | 20 211 847 | 16 623 085 | 1 210 666 | - |
| Personalkostnader | 11 001 058 | 10 533 054 | 6 102 756 | 1 201 124 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 465 429 | 3 488 458 | −2 527 233 | 50 927 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 085 813 | 2 874 229 | −3 035 116 | 43 171 | 1 150 000 |
| Resultat före skatt | 596 813 | 2 654 228 | −3 035 115 | 43 171 | - |
| Årets resultat | 423 464 | 2 074 703 | −2 456 527 | 33 636 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 807 528 | 3 130 068 | 2 863 745 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 35 774 599 | 34 566 309 | 24 950 133 | 4 377 150 | - |
| Kassa & bank | - | - | - | 233 825 | - |
| Summa tillgångar | 40 582 126 | 37 696 378 | 27 813 878 | 4 377 150 | - |
| Eget kapital | 2 722 811 | 2 299 348 | 224 645 | 982 518 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 37 150 315 | 35 177 030 | 27 589 233 | 3 394 632 | - |
| Soliditet (%) | 8,1 % | 6,6 % | 0,8 % | 22,0 % | 27,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 8,6 mkr (2021) till 122,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 423 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 8,1 % vid årets slut, ned från 22,0 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,96).
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+4,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+92,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
15,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,96
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
8,2 mkr
15 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Jordbro
Andra registrerade bolag med säte i Jordbro.
- 123ink ABAB
- 77 Bygg och Kvalitet ABAB
- 88Gräsbolaget ABAB
- A & H Logistic ABAB
- A och k export och import ABAB
- A.N.L. Kolstället ABAB
- A&S Snickeriet ABAB
- AA Party Grossist ABAB