Returbagen Sverige AB
Översikt
Bolaget ska bedriva transporttjänst av byggavfall och mineraler samt försäljning av byggsäckar. Bolaget kommer även att bedriva byggverksamhet, fastighetsskötsel, äga & förvalta fast egendom samt att bedriva handel med värdepapper och fast egendom. Bolaget bedriver därmed förenlig verksamhet. Frisörverksamhet och försäljning av hårvårdsprodukter, accessoarer, heminredning och presentartiklar. Stylist uppdrag inom hår makeup samt heminredning och kläder.
- Registrerat
- 27 juli 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 38110 Insamling av icke-farligt avfall
- Bransch (SNI)
- SNI 47711 Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 38120 Insamling av farligt avfall
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- S:t Göransgatan 17
- Postnummer & ort
- 62155 VISBY
- Registrerat namn
- Returbagen Sverige ABReg 2020-07-27
- Registrerat namn
- Hair by SofiaReg 2022-08-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 994 779 | 1 707 042 | 1 960 548 | 2 107 000 | 1 898 000 |
| Övriga externa kostnader | 349 935 | 347 399 | 416 075 | - | - |
| Personalkostnader | 360 663 | 379 122 | 590 785 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 26 626 | 231 094 | −304 279 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 26 610 | 210 083 | −305 355 | −152 000 | 769 000 |
| Resultat före skatt | 26 610 | 210 083 | −305 355 | - | - |
| Årets resultat | 26 610 | 210 083 | −305 355 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 570 459 | 469 627 | 570 360 | - | - |
| Kassa & bank | 249 099 | 70 878 | 76 616 | - | - |
| Summa tillgångar | 570 459 | 469 627 | 570 360 | 757 000 | 939 000 |
| Eget kapital | 105 767 | 229 157 | 19 074 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 464 692 | 240 470 | 551 286 | - | - |
| Soliditet (%) | 19,0 % | 49,0 % | 0,0 % | 48,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 16,9 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 27 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 19,0 % vid årets slut, ned från 48,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, insamling av icke-farligt avfall (SNI 38110). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Visby
Andra registrerade bolag med säte i Visby.
- 11 Hyvlar ABAB
- 1Nurse Gotland ABAB
- 2 Stenhuggare ABAB
- 3i Hörn ABAB
- 4 Stansar ABAB
- 4.0 Life ABAB
- 514 ABAB
- 7716 ABAB