Aktivt företag
Revelar Consulting AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom bilhandel och ekonomi samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 november 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 2008
- Postnummer & ort
- 43602 HOVÅS
- Registrerat namn
- Revelar Consulting ABReg 2023-01-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
177 tkr
▼ 72,0 %Årets resultat
-47 tkr
▼ 382,1 %Tillgångar
83 tkr
▼ 56,4 %Eget kapital
82 tkr
▼ 36,5 %Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
81 tkr
▼ 25,3 %Totala skulder
596 kr
▼ 99,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 176 695 | 629 999 | 490 001 |
| Övriga externa kostnader | 64 617 | 112 437 | 47 415 |
| Personalkostnader | 159 542 | 496 509 | 331 947 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −47 464 | 21 054 | 110 639 |
| Resultat e. fin. poster | −47 334 | 21 117 | 110 679 |
| Resultat före skatt | −47 334 | 21 117 | 110 679 |
| Årets resultat | −47 334 | 16 781 | 87 888 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 82 931 | 190 074 | 166 050 |
| Kassa & bank | 81 065 | 108 477 | 95 931 |
| Summa tillgångar | 82 931 | 190 074 | 166 050 |
| Eget kapital | 82 335 | 129 668 | 112 888 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 596 | 60 405 | 53 163 |
| Soliditet (%) | 99,0 % | 68,0 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 72,0 % jämfört med 2025, till 177 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 47 tkr, en nettomarginal på −26,8 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 99,0 % vid årets slut, upp från 68,0 % (2024).
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−26,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−26,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−72,0 %
2025 till 2026
Omsättning per anställd
177 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-09-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB