Aktivt företag
Revictus AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-02
Handel med dagligvaror.
- Registrerat
- 2 mars 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47113 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Norrbacken 8
- Postnummer & ort
- 18377 TÄBY
- Registrerat namn
- Revictus ABReg 2015-03-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
112 tkr
▲ 124,0 %Årets resultat
60 tkr
▲ 59,1 %Tillgångar
439 tkr
▲ 21,3 %Eget kapital
397 tkr
▲ 17,7 %Soliditet
90,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
428 tkr
▲ 26,2 %Totala skulder
41 tkr
▲ 71,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 112 000 | 50 000 | 0 | 100 000 | 50 000 |
| Övriga externa kostnader | 33 491 | 7 533 | 19 899 | 44 851 | 19 107 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 78 509 | 42 467 | −19 899 | 55 149 | 30 893 |
| Resultat e. fin. poster | 76 001 | 41 861 | −21 846 | 54 113 | 29 752 |
| Resultat före skatt | 76 001 | 41 861 | −21 846 | 100 113 | 29 752 |
| Årets resultat | 59 830 | 37 614 | −21 846 | 73 513 | 23 342 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 438 504 | 361 507 | 336 833 | 369 708 | 322 052 |
| Kassa & bank | 427 857 | 338 936 | 325 887 | 369 708 | 321 103 |
| Summa tillgångar | 438 504 | 361 507 | 336 833 | 369 708 | 322 052 |
| Eget kapital | 397 249 | 337 420 | 299 805 | 321 651 | 248 139 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 41 255 | 24 087 | 37 028 | 48 057 | 27 913 |
| Soliditet (%) | 90,6 % | 93,3 % | 89,0 % | 87,0 % | 88,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 60 tkr, en nettomarginal på 53,4 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 90,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 30 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment, mest livsmedel, drycker och tobak (SNI 47113). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
70,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
53,4 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+3,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,1 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-08
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-08-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB