Aktivt företag
Revideco AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolages verksamhet ska vara att bedriva yrkesmässig revision och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 mars 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sankt Eriksgatan 119
- Postnummer & ort
- 11343 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Revideco ABReg 2009-11-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
78,9 mkr
▲ 3,5 %Årets resultat
7,5 mkr
▼ 15,2 %Tillgångar
34,1 mkr
▲ 1,9 %Eget kapital
10,7 mkr
▼ 3,1 %Soliditet
31,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
53
Medelantal
Kassa & bank
7,5 mkr
▼ 22,9 %Totala skulder
23,4 mkr
▲ 4,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 78 915 245 | 76 275 434 | 66 501 469 | 62 539 231 | 56 926 000 |
| Övriga externa kostnader | 13 826 231 | 13 398 807 | 11 712 992 | 10 028 102 | - |
| Personalkostnader | 41 743 378 | 40 073 100 | 38 052 118 | 31 905 250 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 9 858 723 | 11 425 621 | 5 838 227 | 8 110 578 | - |
| Resultat e. fin. poster | 9 581 085 | 11 255 959 | 5 586 471 | 8 084 368 | 6 099 000 |
| Resultat före skatt | 9 581 085 | 11 255 959 | 5 586 471 | 8 084 368 | - |
| Årets resultat | 7 523 813 | 8 870 533 | 4 372 629 | 6 324 362 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 314 677 | 436 378 | 372 953 | 728 541 | - |
| Omsättningstillgångar | 33 777 618 | 33 031 246 | 27 610 639 | 27 903 839 | - |
| Kassa & bank | 7 521 286 | 9 752 565 | 4 529 532 | 8 654 292 | - |
| Summa tillgångar | 34 092 295 | 33 467 624 | 27 983 592 | 28 632 380 | - |
| Eget kapital | 10 679 581 | 11 026 618 | 6 528 735 | 8 479 506 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 23 412 714 | 22 441 006 | 21 454 857 | 20 152 874 | - |
| Soliditet (%) | 31,0 % | 33,0 % | 23,0 % | 30,0 % | 28,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 5 år i rad, från 52,1 mkr (2019) till 78,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 7,5 mkr, en nettomarginal på 9,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 31,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 100 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
70,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,44
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
53 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-11-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-11-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-11-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-10-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB