Aktivt företag
Revision och Redovisning på Gotland AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Bolaget ska bedriva revision- och redovisningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 september 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tallundsgatan 11G
- Postnummer & ort
- 62146 VISBY
- Registrerat namn
- Revision och Redovisning på Gotland ABReg 2013-10-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,8 mkr
▲ 1,5 %Årets resultat
2,2 mkr
▲ 1,5 %Tillgångar
9,7 mkr
▲ 23,9 %Eget kapital
3,0 mkr
▲ 22,4 %Anställda
7
Medelantal
Kassa & bank
5,9 mkr
▲ 43,7 %Totala skulder
6,6 mkr
▲ 24,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 764 626 | 9 623 032 | 8 328 088 | 8 000 000 | 8 143 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 243 455 | 1 339 513 | 1 016 722 | - | - |
| Personalkostnader | 5 703 220 | 5 547 757 | 4 686 281 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 648 097 | 2 658 182 | 2 344 473 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 719 103 | 2 688 369 | 2 345 978 | 2 084 000 | 2 317 000 |
| Resultat före skatt | 2 719 103 | 2 688 369 | 2 345 978 | - | - |
| Årets resultat | 2 155 327 | 2 123 149 | 1 854 310 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 848 | 18 201 | 29 070 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 9 637 675 | 7 773 099 | 5 909 443 | - | - |
| Kassa & bank | 5 900 876 | 4 106 016 | 3 043 745 | - | - |
| Summa tillgångar | 9 650 523 | 7 791 300 | 5 938 513 | - | - |
| Eget kapital | 3 032 786 | 2 477 459 | 1 954 311 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 617 737 | 5 313 841 | 3 984 202 | - | - |
| Soliditet (%) | - | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 8,0 mkr (2022) till 9,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 22,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
27,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
22,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
71,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
7 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Jämför Revision och Redovisning på Gotland AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Visby
Andra registrerade bolag med säte i Visby.
- 11 Hyvlar ABAB
- 1Nurse Gotland ABAB
- 2 Stenhuggare ABAB
- 3i Hörn ABAB
- 4 Stansar ABAB
- 4.0 Life ABAB
- 514 ABAB
- 7716 ABAB