Aktivt företag
Rezans Restaurang AB
Översikt
Bolaget skall bedriva restaurang verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- centralgatan 29
- Postnummer & ort
- 26334 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Rezans Restaurang ABReg 2017-01-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
5,5 mkr
▲ 48,0 %Årets resultat
129 tkr
▼ 22,3 %Tillgångar
603 tkr
▲ 16,5 %Eget kapital
435 tkr
▲ 42,1 %Soliditet
72,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
552 tkr
▲ 42,1 %Totala skulder
168 tkr
▼ 20,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 509 557 | 3 723 621 | −1 | 1 047 190 |
| Övriga externa kostnader | 402 443 | 240 801 | - | - |
| Personalkostnader | 2 792 861 | 1 970 984 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 165 223 | 212 511 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 164 082 | 209 346 | −64 585 | 73 822 |
| Resultat före skatt | 164 082 | 209 346 | - | - |
| Årets resultat | 128 984 | 166 014 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 48 402 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 603 350 | 469 521 | - | - |
| Kassa & bank | 551 972 | 388 525 | - | - |
| Summa tillgångar | 603 350 | 517 923 | - | - |
| Eget kapital | 435 262 | 306 278 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 168 088 | 211 645 | - | - |
| Soliditet (%) | 72,1 % | 59,1 % | 75,2 % | 96,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 48,0 % jämfört med 2024, till 5,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 129 tkr, en nettomarginal på 2,3 %.
- Soliditeten var 72,1 % vid årets slut, ned från 96,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+48,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+73,9 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
29,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,59
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
918 tkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB