Aktivt företag

RF bygg och snickeri AB

AB Org.nr 5590712765
← Tillbaka

Översikt

Konsultverksamhet inom ytbehandling, bygg och anläggning, snickeriverksamhet och därmed jämförlig verksamhet.

Registrerat
25 juli 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Palmtorpsvägen 11
Postnummer & ort
64571 STRÄNGNÄS
Registrerat namn
RF bygg och snickeri ABReg 2022-09-03

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,0 mkr
▲ 42,6 %
Årets resultat
101 tkr
▲ 5684,9 %
Tillgångar
580 tkr
▲ 10,2 %
Eget kapital
310 tkr
▲ 48,6 %
Soliditet
53,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
163 tkr
▼ 15,1 %
Totala skulder
270 tkr
▼ 15,0 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 030 684 1 423 989 1 672 255 728 672 488 000
Övriga externa kostnader 204 345 235 213 304 270 - -
Personalkostnader 1 383 122 1 016 889 1 099 698 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 148 159 27 791 162 802 - -
Resultat e. fin. poster 131 913 4 817 147 563 213 852 58 807
Resultat före skatt 131 913 4 817 147 563 - -
Årets resultat 101 351 1 752 116 641 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 160 527 239 781 135 822 - -
Omsättningstillgångar 419 143 286 054 546 268 - -
Kassa & bank 162 827 191 765 337 616 - -
Summa tillgångar 579 670 525 835 682 090 - -
Eget kapital 309 948 208 598 400 845 - -
Långfristiga skulder 45 226 160 893 124 149 - -
Kortfristiga skulder 224 496 156 344 157 096 - -
Soliditet (%) 53,0 % 40,0 % 59,0 % 49,0 % 86,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 42,6 % jämfört med 2024, till 2,0 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 101 tkr, en nettomarginal på 5,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 53,0 % vid årets slut.
  • Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+42,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+42,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
32,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför RF bygg och snickeri AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-07 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-22 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-29 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-27 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Strängnäs

Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.

Alla företag i Strängnäs →