Aktivt företag
Rhombus Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall formge, låta tillverka och försälja profilprodukter samt utföra landskapsvård.
- Registrerat
- 25 januari 1977
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46410 Partihandel med textilier
- Bransch (SNI)
- SNI 46499 Partihandel med övriga hushållsvaror
- Bransch (SNI)
- SNI 46440 Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
- Bransch (SNI)
- SNI 74140 Annan specialiserad designverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 74110 Industridesign och modedesign
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lützengatan 4,3tr
- Postnummer & ort
- 11520 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Rhombus AktiebolagReg 1977-01-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,0 mkr
▼ 42,7 %Årets resultat
-22 tkr
▲ 49,8 %Tillgångar
666 tkr
▼ 1,4 %Eget kapital
231 tkr
▼ 8,6 %Soliditet
34,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
92 tkr
▼ 34,6 %Totala skulder
434 tkr
▲ 2,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 010 109 | 1 763 301 | 929 890 | 168 301 | 708 597 |
| Övriga externa kostnader | 362 513 | 321 181 | 316 602 | 265 248 | 317 730 |
| Personalkostnader | 30 775 | 34 196 | 59 031 | 21 677 | 13 347 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −27 263 | 514 | −62 816 | −189 449 | −53 719 |
| Resultat e. fin. poster | −21 639 | −43 115 | −56 191 | −164 015 | 10 774 |
| Resultat före skatt | −21 639 | −43 115 | −56 191 | −164 015 | 10 774 |
| Årets resultat | −21 639 | −43 115 | −56 191 | −164 015 | 11 160 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 27 097 | 215 496 | 100 180 | 254 863 | 280 368 |
| Omsättningstillgångar | 638 563 | 459 537 | 492 828 | 254 649 | 345 008 |
| Kassa & bank | 91 506 | 139 878 | 121 875 | 114 622 | 134 596 |
| Summa tillgångar | 665 660 | 675 033 | 593 008 | 509 512 | 625 376 |
| Eget kapital | 231 300 | 252 939 | 296 054 | 352 245 | 516 260 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 434 360 | 422 094 | 296 954 | 157 267 | 109 116 |
| Soliditet (%) | 34,7 % | 38,0 % | 50,0 % | 69,0 % | 83,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 42,7 % jämfört med 2023, till 1,0 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 22 tkr, en nettomarginal på −2,1 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 34,7 % vid årets slut, ned från 69,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med textilier (SNI 46410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−42,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+9,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−9,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,47
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB