Registrerat, ej verksamt
RICA Pathology AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom patologi, forskning och industri. Bolaget ska även bedriva viss forskning och utveckling inom medicin samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 maj 2024
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86910 Medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Sandgatan 12 A
- C/o
- Hagerling
- Postnummer & ort
- 22350 LUND
- Registrerat namn
- RICA Pathology ABReg 2024-05-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
347 tkr
Årets resultat
83 tkr
Tillgångar
204 tkr
Eget kapital
108 tkr
Soliditet
64,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
204 tkr
Totala skulder
66 tkr
| Nyckeltal | 2024 |
|---|---|
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 347 249 |
| Övriga externa kostnader | 11 903 |
| Personalkostnader | 198 270 |
| Avskrivningar | - |
| Rörelseresultat | 133 506 |
| Resultat e. fin. poster | 134 682 |
| Resultat före skatt | 104 682 |
| Årets resultat | 83 123 |
| Balansräkning | |
| Anläggningstillgångar | - |
| Omsättningstillgångar | 204 075 |
| Kassa & bank | 204 075 |
| Summa tillgångar | 204 075 |
| Eget kapital | 108 123 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | 65 952 |
| Soliditet (%) | 64,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 83 tkr, en nettomarginal på 23,9 %.
- Soliditeten var 64,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 35 % av bolagen med samma huvudbransch, medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik (SNI 86910). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
38,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,9 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
76,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,09
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-13
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB