Aktivt företag
Riehm Invest AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom miljöteknik och företagsorganisation samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 oktober 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71124 Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 64593 STRÄNGNÄS
- Registrerat namn
- Riehm Invest ABReg 2019-10-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▼ 17,1 %Årets resultat
126 tkr
▼ 36,2 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 7,5 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 10,5 %Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
9 tkr
▼ 93,0 %Totala skulder
204 tkr
▼ 19,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 129 413 | 1 362 651 | 1 211 109 | 1 068 070 | 947 575 |
| Övriga externa kostnader | 75 209 | 118 995 | 101 288 | - | - |
| Personalkostnader | 838 743 | 718 014 | 727 966 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 215 461 | 524 555 | 381 855 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 215 781 | 411 892 | 382 146 | 310 800 | 268 740 |
| Resultat före skatt | 160 417 | 279 615 | 286 305 | - | - |
| Årets resultat | 126 203 | 197 869 | 227 076 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 586 032 | 1 186 032 | 1 000 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 306 364 | 573 945 | 387 873 | - | - |
| Kassa & bank | 8 926 | 128 162 | 174 694 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 892 396 | 1 759 977 | 1 387 873 | - | - |
| Eget kapital | 1 326 577 | 1 200 374 | 1 002 505 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 204 389 | 253 537 | 211 579 | - | - |
| Soliditet (%) | 85,0 % | 82,0 % | 82,0 % | 76,0 % | 63,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 17,1 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 126 tkr, en nettomarginal på 11,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 85,0 % vid årets slut, upp från 76,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 49 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik (SNI 71124). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+4,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
9,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Strängnäs
Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.
- 1337Labz ABAB
- 1891 consulting ABAB
- 2B 4ever ABAB
- 2bSec Consulting ABAB
- 2bSec Holding ABAB
- 2bSec Professional Services ABAB
- 3 E Bygg AktiebolagAB
- 3Element ABAB