Aktivt företag
Rikets sanering & Rivnings Akut AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Rivning, sanering av asbest. Främst hyra ut vår egen kompetens till större företag samt ta mindre egna jobb.
- Registrerat
- 3 juni 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 39000 Sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strandvägen 28C
- Postnummer & ort
- 59136 MOTALA
- Registrerat namn
- Rikets Riv & Sanering ABReg 2026-04-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▲ 33,7 %Årets resultat
305 tkr
▲ 4,0 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 80,1 %Eget kapital
885 tkr
▲ 52,6 %Soliditet
71,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
642 tkr
▲ 35,1 %Totala skulder
355 tkr
▲ 227,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 721 967 | 2 036 212 | 1 876 857 | 993 000 | 992 757 |
| Övriga externa kostnader | 391 334 | 254 206 | 190 519 | - | 123 945 |
| Personalkostnader | 1 903 687 | 1 376 869 | 1 601 241 | - | 516 076 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 385 186 | 369 103 | −10 526 | - | 345 539 |
| Resultat e. fin. poster | 385 069 | 368 854 | −11 577 | 345 000 | 345 416 |
| Resultat före skatt | 385 069 | 368 854 | −11 577 | - | 345 416 |
| Årets resultat | 304 915 | 293 098 | −11 577 | - | 273 325 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 215 279 | 60 083 | 79 083 | - | 54 083 |
| Omsättningstillgångar | 1 024 868 | 628 348 | 287 115 | - | 402 696 |
| Kassa & bank | 641 668 | 474 904 | 74 596 | - | 192 645 |
| Summa tillgångar | 1 240 147 | 688 431 | 366 198 | - | 456 779 |
| Eget kapital | 884 761 | 579 846 | 286 748 | - | 298 325 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 355 386 | 108 585 | 79 450 | - | 158 454 |
| Soliditet (%) | 71,3 % | 84,2 % | 78,3 % | 65,3 % | 65,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 993 tkr (2022) till 2,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 305 tkr, en nettomarginal på 11,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 71,3 % vid årets slut, upp från 65,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning (SNI 39000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+33,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+40,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Motala
Andra registrerade bolag med säte i Motala.
- 11 Consulting ABAB
- 1288 Fastigheter ABAB
- 1288 Holding ABAB
- 21p Fullpoängsservice ABAB
- 3xL Holding ABAB
- 4 AUTO I MOTALA ABAB
- 71Designs ABAB
- 8C Konsult ABAB