Aktivt företag
Ringströms Gastronomi AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-07
Bolagets skall bedriva catering- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 september 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Gyllenbergsvägen 28
- C/o
- c/o Peter Ringström
- Postnummer & ort
- 23631 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Ringströms Gastronomi ABReg 2022-10-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,0 mkr
▲ 12,0 %Årets resultat
119 tkr
▲ 246,9 %Tillgångar
781 tkr
▲ 58,7 %Eget kapital
201 tkr
▲ 144,5 %Soliditet
33,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
199 tkr
▲ 36,8 %Totala skulder
500 tkr
▲ 37,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 3 007 464 | 2 684 362 | 1 893 979 |
| Övriga externa kostnader | 1 316 824 | 1 179 152 | 918 617 |
| Personalkostnader | 421 441 | 191 066 | 109 018 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 193 814 | 73 394 | 58 349 |
| Resultat e. fin. poster | 186 923 | 67 099 | 58 310 |
| Resultat före skatt | 152 380 | 50 247 | 29 705 |
| Årets resultat | 118 802 | 34 247 | 22 973 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 172 295 | 175 251 | 105 353 |
| Omsättningstillgångar | 609 174 | 317 224 | 419 280 |
| Kassa & bank | 199 409 | 145 737 | 44 793 |
| Summa tillgångar | 781 469 | 492 475 | 524 633 |
| Eget kapital | 201 022 | 82 220 | 47 973 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 500 448 | 364 799 | 448 055 |
| Soliditet (%) | 33,9 % | 24,0 % | 13,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 12,0 % jämfört med 2024, till 3,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 119 tkr, en nettomarginal på 4,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 33,9 % vid årets slut, upp från 13,5 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
59,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB
- 2reniec ABAB