Aktivt företag
Riv & Skadegruppen Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Företaget skall bedriva skadeservice efter brand- sot och vatten samt sanering av andra skador så som olja lukt och skadedjur. Handel med aktier och därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 30 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81221 Rengöring av byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 81230 Annan rengöring
- Bransch (SNI)
- SNI 39000 Sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sommargatan 13
- Postnummer & ort
- 76150 NORRTÄLJE
- Registrerat namn
- Riv & Skadegruppen Sverige ABReg 2025-02-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,6 mkr
▲ 664981200,0 %Årets resultat
491 tkr
▲ 893,4 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 1895,4 %Eget kapital
1,0 mkr
▲ 1927,7 %Soliditet
46,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
597 tkr
▲ 922,6 %Totala skulder
1,2 mkr
▲ 1869,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 649 811 | −1 | 121 000 | 809 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 302 442 | 49 555 | - | - |
| Personalkostnader | 2 694 098 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 624 333 | −61 440 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 621 565 | −61 824 | 60 000 | 86 000 |
| Resultat före skatt | 621 565 | −61 824 | - | - |
| Årets resultat | 490 508 | −61 824 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 170 971 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 102 279 | 113 922 | - | - |
| Kassa & bank | 597 409 | 58 422 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 273 250 | 113 922 | - | - |
| Eget kapital | 1 041 892 | 51 384 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 231 358 | 62 538 | - | - |
| Soliditet (%) | 46,0 % | 45,0 % | 96,0 % | 82,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 491 tkr, en nettomarginal på 7,4 %.
- Soliditeten var 46,0 % vid årets slut, ned från 82,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, rengöring av byggnader (SNI 81221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,4 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+101,8 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,71
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrtälje
Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.
- 08 Stockholm Holding ABAB
- 10/24 Revision ABAB
- 16bit ABAB
- 1PayRoll ABAB
- 24h Marketing ABAB
- 2L Norrtälje ABAB
- 381 Entreprenad ABAB
- 4 Work Yrkeskläder Norrtälje ABAB