Aktivt företag
Rivout Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Skall äga och förvalta bolag inom bygg, rivning, håltagning, sanering och städ. Leasing och uthyrning av bilar och tunga fordon samt maskiner som handverktyg, håltagningsutrustning, slipmaskiner.
- Registrerat
- 25 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 39000 Sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 81210 Lokalvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skonarvägen 5 b
- C/o
- C/o Rivout group AB.
- Postnummer & ort
- 74948 ENKÖPING
- Registrerat namn
- Rivout Group ABReg 2023-03-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,8 mkr
▲ 46,8 %Årets resultat
186 tkr
▲ 157,7 %Tillgångar
2,3 mkr
▲ 19,2 %Eget kapital
388 tkr
▲ 230,3 %Soliditet
43,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
5 tkr
▼ 76,5 %Totala skulder
1,1 mkr
▼ 49,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 817 961 | 2 600 470 | 1 090 862 | - | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 402 728 | 1 437 832 | 617 751 | 1 200 | 5 840 |
| Personalkostnader | 118 857 | 1 163 440 | 322 787 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 996 571 | −242 861 | 54 590 | −1 200 | −5 840 |
| Resultat e. fin. poster | 981 951 | −321 868 | 12 949 | −1 200 | −5 840 |
| Resultat före skatt | 185 651 | −321 868 | 12 949 | −1 200 | −5 840 |
| Årets resultat | 185 651 | −321 868 | 6 135 | −1 200 | −5 840 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 573 100 | 1 715 900 | 1 869 950 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 755 341 | 237 871 | 147 455 | 169 258 | 197 181 |
| Kassa & bank | 5 234 | 22 268 | 105 | 2 973 | 4 173 |
| Summa tillgångar | 2 328 441 | 1 953 771 | 2 017 405 | 169 258 | 197 181 |
| Eget kapital | 387 878 | −297 773 | 24 095 | 17 960 | 19 160 |
| Långfristiga skulder | 368 457 | 1 582 980 | 1 646 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 775 806 | 668 564 | 347 310 | 151 298 | 178 021 |
| Soliditet (%) | 43,8 % | - | 1,2 % | 11,0 % | 9,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 3,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 186 tkr, en nettomarginal på 4,9 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 43,8 % vid årets slut, upp från 11,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,97).
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, rivning av hus och byggnader (SNI 43110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
26,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+46,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+87,1 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
47,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-08-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-07-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Enköping
Andra registrerade bolag med säte i Enköping.
- 10ans byggtjänst ABAB
- 12Konsult ABAB
- 2 Transform ABAB
- 24karat Taxi ABAB
- 36th Gym ABAB
- 3D Solution CM ABAB
- 44 RKN Holding ABAB
- 749 Träning & Nutrition ABAB