Aktivt företag
RL Logistik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom transportbranschen.
- Registrerat
- 9 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 49310 Reguljär vägtransport, passagerartrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 49320 Icke-reguljär vägtransport, passagerartrafik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Spinnakervägen 13
- Postnummer & ort
- 54236 MARIESTAD
- Registrerat namn
- RL Logistik ABReg 2022-02-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
176 tkr
▲ 13,2 %Årets resultat
34 tkr
▼ 51,3 %Tillgångar
266 tkr
▲ 29,3 %Eget kapital
155 tkr
▲ 27,8 %Soliditet
71,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
266 tkr
▲ 29,2 %Totala skulder
69 tkr
▲ 21,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 175 522 | 155 063 | 127 870 | 4 875 |
| Övriga externa kostnader | 8 839 | 4 925 | 62 678 | 2 514 |
| Personalkostnader | 109 919 | 34 771 | 32 934 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 56 764 | 115 367 | 32 258 | 2 111 |
| Resultat e. fin. poster | 56 969 | 115 357 | 32 258 | 2 100 |
| Resultat före skatt | 42 641 | 87 357 | 32 258 | 2 100 |
| Årets resultat | 33 788 | 69 362 | 25 613 | 1 668 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 266 358 | 206 056 | 75 267 | 27 693 |
| Kassa & bank | 266 144 | 206 056 | 75 267 | 27 693 |
| Summa tillgångar | 266 358 | 206 056 | 75 267 | 27 693 |
| Eget kapital | 155 431 | 121 643 | 52 281 | 26 668 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 68 599 | 56 413 | 22 986 | 1 025 |
| Soliditet (%) | 71,0 % | 69,8 % | 69,5 % | 96,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 128 tkr (2023) till 176 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 34 tkr, en nettomarginal på 19,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 71,0 % vid årets slut, ned från 96,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 10 % av bolagen med samma huvudbransch, reguljär vägtransport, passagerartrafik (SNI 49310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
19,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+17,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
21,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mariestad
Andra registrerade bolag med säte i Mariestad.
- 2WR ABAB
- 4e2 Synergy ABAB
- A Berglöw ABAB
- A Berglöw Fastighetsservice AktiebolagAB
- A o G Landenmark ABAB
- A. Forslund Hälsokost AktiebolagAB
- A. Hagström Holding ABAB
- A. Rubertsson Cleanliness Technology ABAB