I konkurs

RLC Steakhouse AB

AB Org.nr 5593110637
← Tillbaka

Översikt

Bolagets verksamhet skall bestå av restaurang samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
9 april 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 56110 Restaurangverksamhet
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Nej
Gatuadress
Sundsbrogatan 8
Postnummer & ort
69630 ASKERSUND
Registrerat namn
RLC Steakhouse ABReg 2021-04-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Pågående processKonkurs, inledd 2026-02-23

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
2,8 mkr
▼ 4,8 %
Årets resultat
89 tkr
▼ 48,6 %
Tillgångar
887 tkr
▼ 6,4 %
Eget kapital
134 tkr
▼ 45,4 %
Soliditet
15,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
506 tkr
▼ 10,4 %
Totala skulder
754 tkr
▲ 7,2 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 819 641 2 962 059 3 367 000 2 760 000
Övriga externa kostnader 493 532 468 262 - -
Personalkostnader 929 375 1 152 380 - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 148 096 264 607 - -
Resultat e. fin. poster 112 688 217 797 32 000 346 000
Resultat före skatt 112 688 217 797 - -
Årets resultat 88 895 172 960 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 131 836 162 805 - -
Omsättningstillgångar 755 535 785 014 - -
Kassa & bank 506 168 564 812 - -
Summa tillgångar 887 371 947 819 - -
Eget kapital 133 507 244 611 - -
Långfristiga skulder 130 852 280 852 - -
Kortfristiga skulder 623 012 422 355 - -
Soliditet (%) 15,0 % 25,8 % 16,6 % 29,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 3,4 mkr (2022) till 2,8 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 89 tkr, en nettomarginal på 3,2 %.
  • Soliditeten var 15,0 % vid årets slut, ned från 29,9 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−8,5 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
66,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
940 tkr
3 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför RLC Steakhouse AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-14 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-11 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Askersund

Andra registrerade bolag med säte i Askersund.

Alla företag i Askersund →