Aktivt företag
Rms Byggservice AB
Översikt
Bolaget skall vara verksamt inom renovering av hus, nybyggnation av hus samt import & export av byggmaterial, köpa samt förvalta fast egendom, värdepapper samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 19 maj 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skogvaktarevägen 15
- Postnummer & ort
- 53118 LIDKÖPING
- Registrerat namn
- Rms Byggservice ABReg 2018-01-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2021Omsättning
14,9 mkr
▲ 52,9 %Årets resultat
796 tkr
▼ 42,9 %Tillgångar
2,7 mkr
▲ 11,5 %Eget kapital
719 tkr
▲ 1036,6 %Soliditet
26,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
10
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▼ 11,7 %Totala skulder
2,0 mkr
▼ 20,3 %| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 14 880 826 | 9 730 146 | 4 367 011 | 2 746 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 641 579 | 729 111 | 1 101 007 | - |
| Personalkostnader | 5 329 528 | 2 452 408 | 12 506 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 942 890 | 1 398 435 | −1 607 143 | - |
| Resultat e. fin. poster | 941 096 | 1 394 096 | −1 609 903 | 107 000 |
| Resultat före skatt | 941 096 | 1 394 096 | −1 582 928 | - |
| Årets resultat | 795 675 | 1 394 096 | −1 582 928 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 126 484 | 123 900 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 606 779 | 2 327 144 | 21 239 | - |
| Kassa & bank | 1 560 939 | 1 768 494 | 14 175 | - |
| Summa tillgångar | 2 733 263 | 2 451 044 | 21 239 | - |
| Eget kapital | 718 916 | −76 759 | −1 470 855 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 014 347 | 2 527 803 | 1 492 094 | - |
| Soliditet (%) | 26,0 % | -3,0 % | -6925,0 % | 11,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2021- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,7 mkr (2018) till 14,9 mkr (2021).
- Årets resultat blev en vinst på 796 tkr, en nettomarginal på 5,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 26,0 % vid årets slut, upp från 11,0 % (2018).
Rörelsemarginal
6,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+52,9 %
2020 till 2021
Genomsnittlig tillväxt
+75,6 % per år
2018 till 2021
Avkastning på eget kapital
110,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,29
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
10 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Lidköping
Andra registrerade bolag med säte i Lidköping.
- 24 sju Lidköping ABAB
- 24-Sju Snabbköp Butiksholding Sverige ABAB
- 24-Sju Snabbköp Sverige ABAB
- 24Seven Global ABAB
- 24SJU Gross Sweden ABAB
- 3EL i Lidköping ABAB
- 404 Personal Not Found ABAB
- 4ACE Solutions ABAB