Aktivt företag
Rob Production AB
Översikt
Foto och filmverksamhet.
- Registrerat
- 17 augusti 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fogdevägen 11
- Postnummer & ort
- 44250 YTTERBY
- Registrerat namn
- Rob Production ABReg 2018-08-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
196 tkr
▼ 29,7 %Årets resultat
-13 tkr
▼ 4217,6 %Tillgångar
202 tkr
▼ 13,7 %Eget kapital
125 tkr
▼ 9,3 %Soliditet
62,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
104 tkr
▲ 66,1 %Totala skulder
77 tkr
▼ 20,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 195 697 | 278 458 | 395 240 | 552 000 | 361 000 |
| Övriga externa kostnader | 68 376 | 45 767 | 69 080 | - | - |
| Personalkostnader | 121 716 | 202 772 | 298 930 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −13 443 | −755 | −33 559 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −12 847 | 312 | −32 595 | 7 000 | −26 000 |
| Resultat före skatt | −12 847 | 312 | −32 595 | - | - |
| Årets resultat | −12 847 | 312 | −32 595 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 19 049 | 49 722 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 202 118 | 215 090 | 250 480 | - | - |
| Kassa & bank | 104 185 | 62 711 | 167 880 | - | - |
| Summa tillgångar | 202 118 | 234 139 | 300 202 | - | - |
| Eget kapital | 125 455 | 138 302 | 137 990 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 76 663 | 95 837 | 162 212 | - | - |
| Soliditet (%) | 62,1 % | 59,1 % | 46,0 % | 41,6 % | 46,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 552 tkr (2022) till 196 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 13 tkr, en nettomarginal på −6,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 62,1 % vid årets slut, upp från 41,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 27 % av bolagen med samma huvudbransch, fotoverksamhet (SNI 74200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−6,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−6,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−29,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−14,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−10,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
196 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ytterby
Andra registrerade bolag med säte i Ytterby.
- 2 M Ekonomi ABAB
- A-one arkitekt design ABAB
- A.G. Kakelspecialisten ABAB
- AA Kids ABAB
- AB PreinvestAB
- AB Stenberg LinnéAB
- Abdullah Pizza ABAB
- Ackeström Bygg ABAB