Aktivt företag
Robotdalen AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Innovationsfrämjande verksamhet inom robotik, automation och högteknologi.
- Registrerat
- 23 augusti 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 72109 Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tvärleden 4 A
- Postnummer & ort
- 72136 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Robotdalen ABReg 2017-08-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13,8 mkr
▲ 50,8 %Årets resultat
-329 tkr
▼ 167,6 %Tillgångar
5,6 mkr
▲ 48,9 %Eget kapital
620 tkr
▼ 34,7 %Soliditet
11,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
5,0 mkr
▲ 77,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 823 271 | 9 164 705 | 9 082 806 | 8 343 000 | 9 690 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 852 087 | 1 714 277 | 1 823 508 | - | - |
| Personalkostnader | 6 473 904 | 6 109 374 | 4 958 623 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −307 872 | 612 206 | −211 229 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −329 389 | 596 483 | −320 652 | 447 000 | 255 000 |
| Resultat före skatt | −329 389 | 596 483 | −320 652 | - | - |
| Årets resultat | −329 389 | 487 159 | −318 506 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 28 846 | 17 189 | 28 198 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 588 508 | 3 755 147 | 2 691 240 | - | - |
| Kassa & bank | 0 | 1 172 330 | 740 500 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 617 354 | 3 772 336 | 2 719 438 | - | - |
| Eget kapital | 619 663 | 949 052 | 1 011 893 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 997 691 | 2 823 284 | 1 707 545 | - | - |
| Soliditet (%) | 11,0 % | 25,0 % | 37,0 % | 48,0 % | 29,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 8,3 mkr (2022) till 13,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 329 tkr, en nettomarginal på −2,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,0 % vid årets slut, ned från 48,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+50,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−53,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,12
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB