Aktivt företag
Rockenstierna Nöjesproduktion AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-01
Artistisk verksamhet. Restaurangverksamhet. Nöjes- och scenproduktion. Cateringverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom.
- Registrerat
- 21 oktober 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90310 Drift av teatrar, konserthus o.d.
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 90390 Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kapellvägen 26
- Postnummer & ort
- 54492 HJO
- Registrerat namn
- Rockenstierna Nöjesproduktion ABReg 2014-10-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,4 mkr
▲ 1,1 %Årets resultat
-259 tkr
▼ 614,7 %Tillgångar
952 tkr
▼ 31,9 %Eget kapital
211 tkr
▼ 55,1 %Soliditet
22,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
23 tkr
▼ 94,8 %Totala skulder
740 tkr
▼ 20,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 384 452 | 2 358 546 | 633 000 | 280 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 058 214 | 1 403 887 | - | - |
| Personalkostnader | 1 004 570 | 1 164 130 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −227 496 | −244 675 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −259 440 | −280 977 | 425 000 | −32 000 |
| Resultat före skatt | −259 440 | −36 300 | - | - |
| Årets resultat | −259 440 | −36 300 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 415 298 | 645 484 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 536 233 | 750 773 | - | - |
| Kassa & bank | 22 814 | 436 668 | - | - |
| Summa tillgångar | 951 531 | 1 396 257 | - | - |
| Eget kapital | 211 428 | 470 868 | - | - |
| Långfristiga skulder | 302 281 | 277 911 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 437 822 | 647 479 | - | - |
| Soliditet (%) | 22,2 % | 33,7 % | 30,6 % | 29,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 280 tkr (2021) till 2,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 259 tkr, en nettomarginal på −10,9 %.
- Soliditeten var 22,2 % vid årets slut, ned från 29,8 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 50 % av bolagen med samma huvudbransch, drift av teatrar, konserthus o.d. (SNI 90310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−10,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+104,2 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−122,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
795 tkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-07
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hjo
Andra registrerade bolag med säte i Hjo.
- 24-Snabbköp Jess ABAB
- 7030 Consulting ABAB
- AC Berglund i Sverige ABAB
- Advokatbyrån Inger Rönnbäck ABAB
- Agribis ABAB
- AH Armatur AktiebolagAB
- Ahlgren-Wallenius I Hjo ABAB
- Ahlins Företagstjänst i Hjo ABAB