Aktivt företag

Rodens Ullbruk AB

AB Org.nr 5569483133
← Tillbaka

Översikt

Bolagets verksamhet är främst ett ullspinneri med tjänsten att lönspinna garn. Företaget ska även driva butik och vara ett kunskapscentrum, ett nav för fårägare, föreningar, företagare och hantverksintresserad allmänhet som söker kompetensutveckling, närproducerade och hållbara produkter.

Registrerat
8 november 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 13100 Garntillverkning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Vilhelm Mobergs gata 17
Postnummer & ort
76146 NORRTÄLJE
Registrerat namn
Rodens Ullbruk ABReg 2022-05-20

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
1,3 mkr
▲ 232,3 %
Årets resultat
14 tkr
▲ 117,7 %
Tillgångar
3,2 mkr
▲ 4,4 %
Eget kapital
292 tkr
▲ 4,9 %
Soliditet
19,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
247 tkr
▲ 135,4 %
Totala skulder
2,5 mkr
▼ 11,3 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 290 998 388 562 19 527 0 0
Övriga externa kostnader 598 943 419 956 90 981 - 0
Personalkostnader 79 234 3 500 - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 610 126 9 826 −80 216 0 0
Resultat e. fin. poster 453 693 −77 562 −89 218 0 0
Resultat före skatt 13 693 −77 562 −89 218 0 0
Årets resultat 13 693 −77 562 −89 218 0 0
Balansräkning
Anläggningstillgångar 2 641 588 2 773 504 1 020 624 - -
Omsättningstillgångar 593 000 326 136 254 689 50 000 50 000
Kassa & bank 247 028 104 920 223 808 50 000 50 000
Summa tillgångar 3 234 588 3 099 640 1 275 313 50 000 50 000
Eget kapital 292 413 278 720 356 282 45 500 45 500
Långfristiga skulder 2 058 660 2 415 530 900 000 - -
Kortfristiga skulder 443 515 405 390 19 031 4 500 4 500
Soliditet (%) 19,8 % 9,0 % 27,9 % 91,0 % 91,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 232,3 % jämfört med 2023, till 1,3 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 14 tkr, en nettomarginal på 1,1 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 19,8 % vid årets slut, ned från 91,0 % (2021).
Rörelsemarginal
47,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+232,3 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
4,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,34
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Rodens Ullbruk AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-08-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-08-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-06-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-11 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Norrtälje

Andra registrerade bolag med säte i Norrtälje.

Alla företag i Norrtälje →