Aktivt företag
Rökpusten AB
Översikt
Uppdaterad 2026-10-15
Bolaget ska bedriva biodlingsverksamhet. Uthyrning av bikupor för pollinering.
- Registrerat
- 2 mars 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01489 Övrig uppfödning av andra djur
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sibeliusgången 34 Lgh 1302
- C/o
- C/o Jari Juntunen
- Postnummer & ort
- 16472 KISTA
- Registrerat namn
- Rökpusten ABReg 2022-03-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
798 tkr
▲ 62,8 %Årets resultat
-9 tkr
▼ 107,9 %Tillgångar
354 tkr
▼ 7,3 %Eget kapital
282 tkr
▼ 3,0 %Soliditet
79,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
248 tkr
▼ 23,5 %Totala skulder
72 tkr
▼ 21,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 798 272 | 490 331 | 266 849 | 126 731 |
| Övriga externa kostnader | 501 243 | 318 498 | 74 667 | 88 468 |
| Personalkostnader | 293 847 | - | 0 | 358 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −6 863 | 140 282 | 156 293 | 37 905 |
| Resultat e. fin. poster | −8 131 | 139 972 | 156 480 | 37 809 |
| Resultat före skatt | −8 131 | 139 972 | 156 480 | 37 809 |
| Årets resultat | −8 769 | 111 106 | 124 285 | 30 020 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 64 789 | 11 000 | 11 000 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 288 971 | 370 715 | 247 219 | 76 948 |
| Kassa & bank | 247 984 | 324 187 | 219 462 | 76 948 |
| Summa tillgångar | 353 760 | 381 715 | 258 219 | 76 948 |
| Eget kapital | 281 642 | 290 411 | 179 305 | 55 020 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 72 118 | 91 304 | 78 914 | 21 928 |
| Soliditet (%) | 79,6 % | 76,1 % | 69,4 % | 71,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 267 tkr (2023) till 798 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 9 tkr, en nettomarginal på −1,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 79,6 % vid årets slut, upp från 71,5 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 81 % av bolagen med samma huvudbransch, övrig uppfödning av andra djur (SNI 01489). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+62,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+73,0 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
−3,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
798 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-10-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kista
Andra registrerade bolag med säte i Kista.
- 0x01 Consulting ABAB
- 0xC2 ABAB
- 24ren ABAB
- 3GNS Properties ABAB
- 4atoms IT ABAB
- 4stars invest ABAB
- 52:ans VVS & Fastighetsservice ABAB
- 6G AI SWEDEN ABAB