Aktivt företag
Ronnangsgard Group AB
Översikt
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsverksamhet. Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 46630 Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 77320 Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mejerigatan 10, 4 tr
- Postnummer & ort
- 41276 GÖTEBORG
- Registrerat namn
- Ronnangsgard Group ABReg 2017-03-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
637 tkr
▼ 48,9 %Årets resultat
-96 tkr
▲ 82,9 %Tillgångar
774 tkr
▲ 31,7 %Eget kapital
54 tkr
▲ 7,7 %Soliditet
7,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
23 tkr
▼ 77,2 %Totala skulder
720 tkr
▲ 34,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 636 699 | 1 246 405 | 1 646 937 | 1 370 081 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 208 284 | 278 052 | 279 552 | - | - |
| Personalkostnader | 108 578 | 175 124 | 240 372 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −72 621 | −538 637 | −734 762 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −96 106 | −560 473 | −752 991 | −360 737 | −25 813 |
| Resultat före skatt | −96 106 | −560 473 | −752 991 | - | - |
| Årets resultat | −96 106 | −560 473 | −752 991 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 159 042 | 263 050 | 352 575 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 614 938 | 324 627 | 789 790 | - | - |
| Kassa & bank | 23 108 | 101 174 | 61 685 | - | - |
| Summa tillgångar | 773 980 | 587 677 | 1 142 365 | - | - |
| Eget kapital | 54 302 | 50 408 | 580 881 | - | - |
| Långfristiga skulder | 16 495 | 15 522 | 89 875 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 703 183 | 521 747 | 471 609 | - | - |
| Soliditet (%) | 7,0 % | 8,6 % | 50,8 % | 78,2 % | 99,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2022) till 637 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 96 tkr, en nettomarginal på −15,1 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 7,0 % vid årets slut, ned från 78,2 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,87).
- Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, annan sportverksamhet (SNI 93199). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−11,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−15,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−48,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−22,5 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
0,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
637 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Göteborg
Andra registrerade bolag med säte i Göteborg.
- 'r products ABAB
- (B)Ruskigt Tryggt Holding ABAB
- \"Föräldrakooperativet Polarna\", ekonomisk föreningEK
- & Zand ABAB
- &O Produktion ABAB
- &Thensome Holding ABAB
- 0 % ångest ABAB
- 02 landskap Arkitektkontor AktiebolagAB