Rookie Startups AB
Översikt
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva utbildning avseende entreprenörskap, arbetsmarknad och ledarskap med syfte att utveckla unga och inspirera till entreprenörskap, samt därmed förenlig verksamhet. Rookie Startups är en verksamhet utan vinstsyfte. Bolaget kommer att återinvestera all eventuell vinst i verksamheten. Ingen aktieutdelning kommer att ske. Vinst och behållna tillgångar som överstiger skulder och aktieägartillskott vid en eventuell likvidation delas ut till verksamhet med allmännyttigt ändamål.
- Registrerat
- 8 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 85690 Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 1000
- C/o
- c/o Grönlandet
- Postnummer & ort
- 10138 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Rookie Startups ABReg 2022-05-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 773 556 | 8 616 365 | 6 379 370 | 4 699 168 |
| Övriga externa kostnader | 2 514 129 | 2 059 997 | 846 203 | - |
| Personalkostnader | 3 924 805 | 5 673 241 | 4 930 667 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 42 520 | 338 344 | 157 195 | - |
| Resultat e. fin. poster | 41 478 | 337 267 | 157 135 | 207 172 |
| Resultat före skatt | 41 478 | 337 267 | 157 135 | - |
| Årets resultat | 30 822 | 266 319 | 121 722 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 987 662 | 2 259 172 | 2 697 562 | - |
| Kassa & bank | 170 975 | 1 920 062 | 1 186 230 | - |
| Summa tillgångar | 987 662 | 2 259 172 | 2 697 562 | - |
| Eget kapital | 677 612 | 646 790 | 380 471 | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 4 | - |
| Kortfristiga skulder | 310 050 | 1 612 382 | 2 317 087 | - |
| Soliditet (%) | 68,6 % | 28,6 % | 14,1 % | 10,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 21,4 % jämfört med 2023, till 6,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 31 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 68,6 % vid årets slut, upp från 10,3 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig utbildning (SNI 85599). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB