Aktivt företag
Rörobjekt i Storstockholm AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Föremålet för bolagets verksamhet är El-vvs & byggnadsinstallationer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 juni 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 42017
- Postnummer & ort
- 12612 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Rörobjekt i Storstockholm ABReg 2016-06-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
77,2 mkr
▼ 18,3 %Årets resultat
2,6 mkr
▼ 64,6 %Tillgångar
29,1 mkr
▲ 0,2 %Eget kapital
12,6 mkr
▼ 16,1 %Soliditet
46,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
30
Medelantal
Kassa & bank
10,8 mkr
▼ 22,0 %Totala skulder
15,5 mkr
▲ 19,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 77 207 362 | 94 456 526 | 75 025 000 | 55 261 000 |
| Övriga externa kostnader | 9 395 278 | 7 527 481 | - | - |
| Personalkostnader | 20 539 988 | 18 092 723 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 092 737 | 9 334 037 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 3 375 035 | 9 314 772 | 4 802 000 | 6 561 000 |
| Resultat före skatt | 3 375 035 | 9 314 772 | - | - |
| Årets resultat | 2 587 228 | 7 316 768 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 182 012 | 198 600 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 28 937 532 | 28 851 202 | - | - |
| Kassa & bank | 10 828 736 | 13 876 537 | - | - |
| Summa tillgångar | 29 119 544 | 29 049 802 | - | - |
| Eget kapital | 12 583 359 | 14 996 131 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 15 504 185 | 13 021 671 | - | - |
| Soliditet (%) | 46,0 % | 54,4 % | 45,8 % | 47,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 18,3 % jämfört med 2023, till 77,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,6 mkr, en nettomarginal på 3,4 %.
- Soliditeten var 46,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−18,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+11,8 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
20,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,6 mkr
30 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB