Aktivt företag
Rörteamet i norr AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget skall utföra arbeten inom vvs, från nybyggnationer till service på värme, vatten eller sanitet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Mätarvägen 3
- C/o
- c/o Marcus Dorsch
- Postnummer & ort
- 90133 UMEÅ
- Registrerat namn
- Rörteamet i norr ABReg 2021-03-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
37,8 mkr
▲ 21,5 %Årets resultat
1,6 mkr
▼ 58,1 %Tillgångar
13,0 mkr
▲ 8,8 %Eget kapital
5,9 mkr
▲ 36,3 %Soliditet
56,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
15
Medelantal
Kassa & bank
2,8 mkr
▼ 28,5 %Totala skulder
5,2 mkr
▼ 9,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 37 839 765 | 31 140 719 | 15 566 000 | 10 667 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 835 327 | 2 461 271 | - | - |
| Personalkostnader | 10 609 616 | 6 946 258 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 043 581 | 5 669 745 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 044 515 | 5 680 624 | 2 486 000 | 1 271 000 |
| Resultat före skatt | 2 044 515 | 4 780 624 | - | - |
| Årets resultat | 1 581 057 | 3 773 583 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 450 000 | 1 850 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 10 551 917 | 10 096 161 | - | - |
| Kassa & bank | 2 832 025 | 3 960 469 | - | - |
| Summa tillgångar | 13 001 917 | 11 946 161 | - | - |
| Eget kapital | 5 933 052 | 4 351 995 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 248 865 | 5 774 166 | - | - |
| Soliditet (%) | 56,7 % | 48,5 % | 48,7 % | 40,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 15,6 mkr (2023) till 37,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 1,6 mkr, en nettomarginal på 4,2 %.
- Soliditeten var 56,7 % vid årets slut, upp från 40,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+21,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+55,9 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
26,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,01
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,5 mkr
15 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-12
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Umeå
Andra registrerade bolag med säte i Umeå.
- 0408 Consulting ABAB
- 090 Umeå Holding ABAB
- 0day AktiebolagAB
- 100% Åsa ABAB
- 1588 Workwear ABAB
- 2 Per Holding ABAB
- 2 R i Umeå ABAB
- 2125 Medical ABAB