Aktivt företag
Rosary Advisory AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom media.
- Registrerat
- 18 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 59110 Produktion av film, video och tv-program
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Folkungagatan 108
- C/o
- C/o Saldo Redovisning
- Postnummer & ort
- 11630 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Rosary Advisory ABReg 2024-11-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
Årets resultat
42 tkr
▲ 5421,1 %Tillgångar
4,0 mkr
▲ 123,1 %Eget kapital
1,8 mkr
▲ 2,5 %Soliditet
44,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 2541,7 %Totala skulder
2,2 mkr
▲ 2956,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 412 857 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 247 782 | 35 661 | - | - | 40 800 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 92 562 | −35 661 | - | - | −40 800 |
| Resultat e. fin. poster | 96 205 | −35 793 | −29 000 | −15 000 | 50 213 |
| Resultat före skatt | 63 205 | −793 | - | - | 239 213 |
| Årets resultat | 42 196 | −793 | - | - | 191 747 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 0 |
| Omsättningstillgångar | 3 995 593 | 1 791 314 | - | - | 4 159 954 |
| Kassa & bank | 1 605 132 | 60 761 | - | - | 3 890 798 |
| Summa tillgångar | 3 995 593 | 1 791 314 | - | - | 4 159 954 |
| Eget kapital | 1 751 490 | 1 709 294 | - | - | 1 537 205 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 201 103 | 72 020 | - | - | 2 311 749 |
| Soliditet (%) | 44,7 % | 95,9 % | 97,5 % | 63,9 % | 42,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 42 tkr, en nettomarginal på 1,7 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 44,7 % vid årets slut, ned från 63,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, produktion av film, video och tv-program (SNI 59110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
2,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB