Aktivt företag
ROSTAMoNYMAN AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-30
Aktiebolaget ska bedriva artistisk verksamhet, musikproduktion, förlagsverksamhet, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 oktober 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Heleneborgsgatan 13B
- C/o
- Johannes Rostamo
- Postnummer & ort
- 11731 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- ROSTAMoNYMAN ABReg 2018-12-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
615 tkr
▲ 46,3 %Årets resultat
126 tkr
▼ 30,7 %Tillgångar
425 tkr
▲ 17,5 %Eget kapital
268 tkr
▲ 10,9 %Soliditet
62,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
315 tkr
▲ 38,9 %Totala skulder
158 tkr
▲ 30,8 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 614 506 | 420 008 | 163 000 | 398 000 |
| Övriga externa kostnader | 66 366 | 52 451 | - | - |
| Personalkostnader | 402 986 | 131 737 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 160 600 | 227 380 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 160 599 | 227 380 | −89 000 | 38 000 |
| Resultat före skatt | 160 599 | 227 380 | - | - |
| Årets resultat | 126 230 | 182 192 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 425 297 | 361 949 | - | - |
| Kassa & bank | 314 829 | 226 665 | - | - |
| Summa tillgångar | 425 297 | 361 949 | - | - |
| Eget kapital | 267 668 | 241 438 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 157 629 | 120 511 | - | - |
| Soliditet (%) | 62,9 % | 66,7 % | 77,6 % | 72,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 163 tkr (2020) till 615 tkr (2022).
- Årets resultat blev en vinst på 126 tkr, en nettomarginal på 20,5 %.
- Soliditeten var 62,9 % vid årets slut, ned från 72,0 % (2019).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
Rörelsemarginal
26,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
20,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+46,3 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
+15,6 % per år
2019 till 2022
Avkastning på eget kapital
47,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,70
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
615 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-05
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB