Aktivt företag
RR Media AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Bolaget ska bedriva verksamhet inom utgivning av tidskrifter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 24 juli 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 58130 Utgivning av tidskrifter
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 668
- Postnummer & ort
- 11411 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- RR Media ABReg 2017-09-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,7 mkr
▲ 35,1 %Årets resultat
544 tkr
▼ 2,4 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 0,7 %Eget kapital
859 tkr
▲ 39,7 %Soliditet
48,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
643 tkr
▲ 52,6 %Totala skulder
929 tkr
▼ 20,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 713 790 | 4 230 793 | 2 850 000 | 1 859 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 648 150 | 1 030 567 | - | - |
| Personalkostnader | 409 437 | 3 400 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 543 294 | 557 198 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 544 100 | 557 338 | 207 000 | −541 000 |
| Resultat före skatt | 544 100 | 557 338 | - | - |
| Årets resultat | 544 100 | 557 338 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 778 278 | 1 766 560 | - | - |
| Kassa & bank | 642 665 | 421 167 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 788 278 | 1 776 560 | - | - |
| Eget kapital | 859 226 | 615 127 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 929 052 | 1 161 433 | - | - |
| Soliditet (%) | 48,0 % | 34,6 % | 15,0 % | 0,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,9 mkr (2021) till 5,7 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 544 tkr, en nettomarginal på 9,5 %.
- Soliditeten var 48,0 % vid årets slut, upp från 0,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, utgivning av tidskrifter (SNI 58130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+35,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+45,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
63,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB