Aktivt företag
RRB Marktjänst AB
Översikt
Bolaget skall bedriva verksamhet inom Mark & bygganläggning, entreprenad, jordbruk, jakt, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även förvalta värdepapper och fast egendom.
- Registrerat
- 28 september 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42210 Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 01500 Blandat jordbruk
- Bransch (SNI)
- SNI 42110 Anläggning av vägar och motorvägar
- Bransch (SNI)
- SNI 42990 Diverse övriga anläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18693 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- RRB Marktjänst ABReg 2021-09-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
362 tkr
▲ 117,6 %Årets resultat
66 tkr
▲ 9,5 %Tillgångar
404 tkr
▲ 38,8 %Eget kapital
92 tkr
▲ 6,6 %Soliditet
35,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
219 tkr
▲ 41,8 %Totala skulder
246 tkr
▲ 77,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 362 030 | 166 369 | 171 951 | 249 592 |
| Övriga externa kostnader | 35 886 | 59 904 | 28 452 | - |
| Personalkostnader | 240 576 | 57 355 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 83 068 | 49 110 | 143 499 | - |
| Resultat e. fin. poster | 83 068 | 49 110 | 143 499 | 223 073 |
| Resultat före skatt | 83 068 | 76 756 | 107 351 | - |
| Årets resultat | 65 682 | 60 000 | 85 013 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 403 607 | 290 693 | 328 832 | - |
| Kassa & bank | 219 426 | 154 703 | 322 926 | - |
| Summa tillgångar | 403 607 | 290 693 | 328 832 | - |
| Eget kapital | 92 411 | 86 729 | 141 729 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 246 231 | 138 999 | 94 492 | - |
| Soliditet (%) | 35,7 % | 47,6 % | 65,5 % | 65,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 117,6 % jämfört med 2024, till 362 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 66 tkr, en nettomarginal på 18,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 35,7 % vid årets slut, ned från 65,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp (SNI 42210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+117,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+45,1 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,64
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB