Aktivt företag
RT Robotics AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Bolaget ska bedriva försäljning av kollaborativa robotar med tillbehör till dessa samt bedriva övrig maskinförsäljning för industrin med tillhörande service och utbildning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 september 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 28990 Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 28970 Tillverkning av maskiner för additiv tillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tokebackavägen 14 b
- Postnummer & ort
- 44139 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- RT Robotics ABReg 2017-10-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,5 mkr
▼ 19,6 %Årets resultat
782 tkr
▲ 37,5 %Tillgångar
4,5 mkr
▼ 3,1 %Eget kapital
2,4 mkr
▲ 22,5 %Soliditet
53,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
847 tkr
▼ 46,8 %Totala skulder
2,1 mkr
▼ 22,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 527 455 | 10 601 006 | 8 588 940 | 8 187 177 |
| Övriga externa kostnader | 952 191 | 1 265 204 | - | - |
| Personalkostnader | 3 337 992 | 3 332 729 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 996 501 | 745 682 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 990 079 | 720 920 | −666 244 | 292 056 |
| Resultat före skatt | 990 079 | 720 920 | - | - |
| Årets resultat | 781 768 | 568 631 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 21 711 | 32 501 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 431 023 | 4 561 278 | - | - |
| Kassa & bank | 846 655 | 1 591 054 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 452 734 | 4 593 779 | - | - |
| Eget kapital | 2 401 444 | 1 959 676 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 051 290 | 2 634 103 | - | - |
| Soliditet (%) | 53,9 % | 42,6 % | 47,3 % | 45,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 19,6 % jämfört med 2024, till 8,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 782 tkr, en nettomarginal på 9,2 %.
- Soliditeten var 53,9 % vid årets slut, upp från 45,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 70 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av diverse övriga specialmaskiner (SNI 28990). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+1,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
32,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-05
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 24-sju Herrljunga ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB