Aktivt företag
RT343 AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-18
Försäljning av reservdelar och tillbehör inom mc. Reparation och service utav hydraulik och motorer. Uthyrning av personal.
- Registrerat
- 7 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95320 Reparation och underhåll av motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tennvägen 11A
- Postnummer & ort
- 37150 KARLSKRONA
- Registrerat namn
- RT343 ABReg 2021-01-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,0 mkr
▲ 3,0 %Årets resultat
-15 tkr
▼ 130,7 %Tillgångar
1,3 mkr
▼ 15,8 %Eget kapital
242 tkr
▼ 6,0 %Soliditet
19,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
170 tkr
▲ 5,5 %Totala skulder
1,0 mkr
▼ 17,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 037 000 | 4 888 909 | 3 877 940 | 2 709 047 |
| Övriga externa kostnader | 716 038 | 582 485 | 631 818 | 461 282 |
| Personalkostnader | 340 435 | 421 596 | 148 436 | 43 353 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −13 526 | 65 419 | 56 812 | 177 694 |
| Resultat e. fin. poster | −15 479 | 63 963 | 54 626 | 176 599 |
| Resultat före skatt | −15 479 | 63 963 | 54 626 | 176 599 |
| Årets resultat | −15 479 | 50 468 | 42 532 | 139 750 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 105 079 | 93 070 | 47 196 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 161 280 | 1 410 106 | 864 517 | 425 382 |
| Kassa & bank | 169 688 | 160 902 | 10 818 | 73 858 |
| Summa tillgångar | 1 266 359 | 1 503 176 | 911 713 | 425 382 |
| Eget kapital | 242 270 | 257 749 | 207 282 | 164 750 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 024 089 | 1 245 427 | 704 431 | 260 632 |
| Soliditet (%) | 19,1 % | 17,1 % | 23,0 % | 39,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 2,7 mkr (2021) till 5,0 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 15 tkr, en nettomarginal på −0,3 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 19,1 % vid årets slut, ned från 39,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+23,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−6,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
5,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Karlskrona
Andra registrerade bolag med säte i Karlskrona.
- & interiör Karlskrona ABAB
- 1:a Omtanken Karlskrona ABAB
- 100% Byggservice Karlskrona ABAB
- 1852 Marin & Fritid ABAB
- 24 Lifestyle ABAB
- 3 Glada Hjärtan ABAB
- 39:an Fastighets ABAB
- 3H Consulting ABAB