Aktivt företag
Rubien Redovisning och Revision AB
Översikt
Bolaget ska bedriva redovisning, revision och konsultverksamhet avseende skattefrågor och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 maj 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Solnavägen 6
- Postnummer & ort
- 23635 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Rubien Redovisning och Revision ABReg 2020-06-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▲ 25,0 %Årets resultat
675 tkr
▲ 23,6 %Tillgångar
2,4 mkr
▲ 44,7 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 50,0 %Soliditet
89,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,8 mkr
▲ 46,1 %Totala skulder
224 tkr
▼ 11,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 199 997 | 959 999 | 960 000 | 915 000 |
| Övriga externa kostnader | 93 509 | 129 228 | - | - |
| Personalkostnader | 825 565 | 861 635 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 264 671 | −30 864 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 810 742 | 545 742 | 382 000 | 215 000 |
| Resultat före skatt | 705 811 | 545 742 | - | - |
| Årets resultat | 674 547 | 545 742 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 237 023 | 16 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 196 399 | 1 666 220 | - | - |
| Kassa & bank | 1 779 135 | 1 217 636 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 433 422 | 1 682 220 | - | - |
| Eget kapital | 2 024 826 | 1 350 279 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 223 665 | 251 941 | - | - |
| Soliditet (%) | 89,2 % | 84,0 % | 72,1 % | 61,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 25,0 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 675 tkr, en nettomarginal på 56,2 %.
- Soliditeten var 89,2 % vid årets slut, upp från 61,6 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 9,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
56,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,5 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
33,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
9,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB