Aktivt företag
S.B Naeini Aktiebolag
Översikt
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet och därmed idka förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 juni 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Småbåtshamnen 26
- Postnummer & ort
- 26339 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- S.B Naeini AktiebolagReg 1999-06-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
16,7 mkr
▲ 2,0 %Årets resultat
526 tkr
▼ 39,2 %Tillgångar
7,3 mkr
▼ 20,0 %Eget kapital
2,6 mkr
▼ 27,5 %Soliditet
56,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
14
Medelantal
Kassa & bank
691 tkr
▼ 20,0 %Totala skulder
2,8 mkr
▼ 19,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 16 738 482 | 16 403 406 | 15 391 000 | 15 223 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 527 121 | 2 762 076 | - | - |
| Personalkostnader | 7 017 439 | 6 104 374 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 927 051 | 1 637 025 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 812 286 | 1 517 958 | 1 338 000 | 3 359 000 |
| Resultat före skatt | 677 286 | 1 107 958 | - | - |
| Årets resultat | 525 633 | 864 308 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 683 009 | 887 693 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 655 953 | 8 283 971 | - | - |
| Kassa & bank | 690 787 | 864 004 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 338 962 | 9 171 664 | - | - |
| Eget kapital | 2 566 845 | 3 541 212 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 189 941 | 1 645 478 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 636 176 | 1 853 974 | - | - |
| Soliditet (%) | 56,0 % | 57,0 % | 61,0 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 15,2 mkr (2022) till 16,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 526 tkr, en nettomarginal på 3,1 %.
- Soliditeten var 56,0 % vid årets slut, ned från 68,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 95 % av bolagen med samma huvudbransch, restaurangverksamhet (SNI 56110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,2 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
20,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,07
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
14 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB