Aktivt företag
S. J Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Företaget kommer att jobba med bil lack och plåt skador.
- Registrerat
- 18 april 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46189 Provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vänersborgsvägen 5
- Postnummer & ort
- 74634 BÅLSTA
- Registrerat namn
- S. J Group ABReg 2023-01-03
- Registrerat namn
- Stockholms Lack och PlåtReg 2024-09-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
7,2 mkr
▲ 31,9 %Årets resultat
946 tkr
▲ 26,1 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 25,3 %Eget kapital
1,7 mkr
▲ 122,0 %Soliditet
76,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
223 tkr
▼ 65,8 %Totala skulder
557 tkr
▼ 57,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 223 688 | 5 475 572 | 193 713 | 598 384 | 651 635 |
| Övriga externa kostnader | 1 954 914 | 1 065 110 | 94 694 | 96 262 | 87 647 |
| Personalkostnader | 1 126 366 | 717 042 | 115 648 | 340 437 | 269 948 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 605 975 | 1 260 251 | −39 175 | 8 360 | 2 808 |
| Resultat e. fin. poster | 1 604 218 | 1 260 609 | −39 172 | 8 337 | 2 808 |
| Resultat före skatt | 1 204 218 | 945 457 | −39 172 | 8 337 | 2 808 |
| Årets resultat | 946 249 | 750 693 | −39 172 | 6 587 | 2 207 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 853 862 | 1 423 240 | 0 | 325 000 | 455 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 139 736 | 966 279 | 16 569 | 169 966 | 156 954 |
| Kassa & bank | 223 076 | 653 221 | 7 429 | 74 749 | 97 297 |
| Summa tillgångar | 2 993 598 | 2 389 518 | 16 569 | 494 966 | 611 954 |
| Eget kapital | 1 721 656 | 775 407 | 24 714 | 63 886 | 57 298 |
| Långfristiga skulder | - | - | 0 | 373 973 | 523 830 |
| Kortfristiga skulder | 556 790 | 1 298 959 | −8 145 | 57 107 | 30 826 |
| Soliditet (%) | 76,5 % | 42,9 % | 149,0 % | 13,0 % | 9,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 194 tkr (2022) till 7,2 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 946 tkr, en nettomarginal på 13,1 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 76,5 % vid årets slut, upp från 13,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,0 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med annat specialsortiment utom motorfordon (SNI 46189). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
13,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+82,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
55,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,05
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-02-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-12-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-09-30)
Registrerad: 2022-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-09-30)
Registrerad: 2021-03-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-09-30)
Registrerad: 2020-03-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bålsta
Andra registrerade bolag med säte i Bålsta.
- 08 Lyft ABAB
- 2-Con Rental ABAB
- 2-Con Sverige ABAB
- 28 Symbols ABAB
- 33ans Allservice ABAB
- 3A & jag ABAB
- 3D Fotteknik Sverige ABAB
- 3E Revisor i Bålsta ABAB