Aktivt företag
S O Börjesson Måleri Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall driva målerirörelse och färg- och tapethandel samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 mars 1982
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47523 Detaljhandel med färger, fernissor och lacker
- Bransch (SNI)
- SNI 47531 Detaljhandel med mattor och annan vägg- och golvbeklädnad
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lilla Hantverksgatan 5
- Postnummer & ort
- 43442 KUNGSBACKA
- Registrerat namn
- S O Börjesson Måleri AktiebolagReg 1994-07-07
- Registrerat namn
- Olssons House of ColorReg 2017-12-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
8,3 mkr
▼ 10,4 %Årets resultat
-220 tkr
▼ 263,6 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 17,5 %Eget kapital
870 tkr
▼ 20,2 %Soliditet
55,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
174 tkr
▲ 1203,4 %Totala skulder
722 tkr
▼ 14,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 261 050 | 9 223 914 | 10 342 419 | 14 494 578 | 15 721 994 |
| Övriga externa kostnader | 1 733 048 | 1 900 805 | 2 365 064 | 2 323 657 | - |
| Personalkostnader | 2 173 219 | 2 632 280 | 3 465 890 | 3 932 806 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −209 454 | 128 188 | −904 008 | 457 650 | - |
| Resultat e. fin. poster | −219 765 | 134 340 | −892 750 | 549 737 | 536 344 |
| Resultat före skatt | −219 765 | 134 340 | −303 090 | 409 737 | - |
| Årets resultat | −219 765 | 134 340 | −303 090 | 317 414 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 527 | 2 527 | 2 527 | 2 527 | - |
| Omsättningstillgångar | 1 589 831 | 1 927 448 | 2 670 482 | 3 941 511 | - |
| Kassa & bank | 174 232 | 13 367 | 330 228 | 1 145 799 | - |
| Summa tillgångar | 1 592 358 | 1 929 975 | 2 673 009 | 3 944 038 | - |
| Eget kapital | 870 247 | 1 090 012 | 955 672 | 1 258 762 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 347 806 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 722 111 | 492 157 | 1 717 337 | 2 095 616 | - |
| Soliditet (%) | 55,0 % | 57,0 % | 35,8 % | 43,8 % | 36,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 15,7 mkr (2020) till 8,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 220 tkr, en nettomarginal på −2,7 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 55,0 % vid årets slut, upp från 43,8 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med färger, fernissor och lacker (SNI 47523). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−2,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−2,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−10,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−14,9 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−25,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kungsbacka
Andra registrerade bolag med säte i Kungsbacka.
- 158:ans Fisk ABAB
- 1JOY Fastigheter ABAB
- 2 Matilda & Jonny Städ & Hemservice ABAB
- 2D Technology ABAB
- 2Lift ABAB
- 2X-Communication ABAB
- 3P Functional Kinetics ABAB
- 3R4S Konsult ABAB