Aktivt företag
S:T Eriksplan Skomakeri AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Skoreparation och nyckelservice, samt skrädderi och kemtvätt och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska även kunna investera i andra företag, värdepapper och fastigheter.
- Registrerat
- 29 november 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 95230 Reparation och underhåll av skodon och lädervaror
- Bransch (SNI)
- SNI 95290 Reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Torsgatan 48
- Postnummer & ort
- 11337 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- S:T Eriksplan Skomakeri ABReg 2023-11-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 100,2 %Årets resultat
132 tkr
▼ 7,3 %Tillgångar
351 tkr
▼ 28,7 %Eget kapital
298 tkr
▲ 78,8 %Soliditet
85,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
119 tkr
▼ 50,9 %Totala skulder
52 tkr
▼ 84,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 254 462 | 626 564 |
| Övriga externa kostnader | 286 553 | 98 606 |
| Personalkostnader | 553 929 | 245 753 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 165 538 | 178 748 |
| Resultat e. fin. poster | 165 647 | 178 753 |
| Resultat före skatt | 165 647 | 178 753 |
| Årets resultat | 131 548 | 141 933 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 215 553 | 243 553 |
| Omsättningstillgångar | 134 986 | 247 882 |
| Kassa & bank | 119 467 | 243 266 |
| Summa tillgångar | 350 539 | 491 435 |
| Eget kapital | 298 481 | 166 933 |
| Långfristiga skulder | 8 000 | 260 000 |
| Kortfristiga skulder | 44 058 | 64 502 |
| Soliditet (%) | 85,1 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 132 tkr, en nettomarginal på 10,5 %.
- Soliditeten var 85,1 % vid årets slut, upp från 34,0 % (2024).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 40 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av skodon och lädervaror (SNI 95230). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,5 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
44,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,06
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB