Saad 4Business AB
Översikt
Bolaget ska bedriva verksamhet inom konsult- och bemanningsbranschen, såsom rekrytering, anställning eller tillhandahållande av personal. Bolagets verksamhet ska även vara att bedriva affärsrådgivning, bokföring, redovisning, affärsutveckling och administration och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 november 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 12177 JOHANNESHOV
- Registrerat namn
- Saad 4Business ABReg 2018-11-14
- Registrerat namn
- S4B ConsultingReg 2025-12-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 063 650 | 1 128 119 | 1 131 323 | 616 869 | 381 790 |
| Övriga externa kostnader | 188 703 | 401 275 | 220 521 | 182 609 | 138 619 |
| Personalkostnader | 852 411 | 564 815 | 819 632 | 375 625 | 184 034 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 22 535 | 203 454 | 91 170 | 118 888 | 59 137 |
| Resultat e. fin. poster | 35 324 | 211 169 | 92 132 | 118 581 | 58 799 |
| Resultat före skatt | 35 324 | 159 169 | 92 132 | 118 581 | 74 081 |
| Årets resultat | 26 310 | 126 492 | 72 637 | 97 429 | 74 081 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 727 496 | 773 245 | 544 138 | 495 767 | 429 831 |
| Kassa & bank | 622 670 | 617 597 | 460 364 | 404 126 | 426 742 |
| Summa tillgångar | 727 496 | 773 245 | 544 138 | 495 767 | 429 831 |
| Eget kapital | 588 001 | 561 691 | 435 199 | 362 562 | 281 074 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 30 242 | 24 970 | 81 714 |
| Kortfristiga skulder | 87 495 | 159 554 | 78 697 | 108 235 | 67 043 |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 78,0 % | 80,0 % | 73,0 % | 65,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,1 mkr (2023) till 1,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 26 tkr, en nettomarginal på 2,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 73,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 8,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Johanneshov
Andra registrerade bolag med säte i Johanneshov.
- 08 bygg & måleri i johanneshov ABAB
- 08 Stockholm Ölstuga ABAB
- 08-City Kylteknik ABAB
- 1 Terapi ABAB
- 1000 Palm Trees Holding ABAB
- 1435mm ABAB
- 1652 Waxholm ABAB
- 19Labbet ABAB