Aktivt företag
SABALAN AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
livsmedelshandel
- Registrerat
- 26 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47272 Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Näverlursgatan 10
- C/o
- Bashir Molavi
- Postnummer & ort
- 42144 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat namn
- SABALAN ABReg 2016-04-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,8 mkr
▲ 82,4 %Årets resultat
558 tkr
▲ 135,5 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 59,8 %Eget kapital
713 tkr
▲ 76,0 %Soliditet
60,8 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
1,1 mkr
▲ 42,7 %Totala skulder
521 tkr
▲ 5,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 818 487 | 2 641 041 | 3 545 921 | 1 423 738 | 468 898 |
| Övriga externa kostnader | 1 105 307 | 796 664 | 762 263 | 459 223 | 211 603 |
| Personalkostnader | 1 457 070 | 834 724 | 967 273 | 458 333 | 247 169 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 912 130 | 286 526 | 718 342 | 123 614 | 28 612 |
| Resultat e. fin. poster | 905 964 | 299 089 | 717 275 | 93 970 | 28 207 |
| Resultat före skatt | 705 964 | 299 089 | 717 275 | 93 970 | 28 207 |
| Årets resultat | 557 982 | 236 919 | 569 100 | 73 838 | 22 087 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 178 122 | 56 042 | 73 042 | 90 042 | 15 800 |
| Omsättningstillgångar | 1 256 432 | 841 690 | 1 120 643 | 256 600 | 267 973 |
| Kassa & bank | 1 076 063 | 754 245 | 999 443 | 30 509 | 10 774 |
| Summa tillgångar | 1 434 554 | 897 732 | 1 193 685 | 346 642 | 283 773 |
| Eget kapital | 713 286 | 405 304 | 663 385 | 194 286 | 120 448 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 31 385 | 53 599 | - |
| Kortfristiga skulder | 521 268 | 492 428 | 498 915 | 98 757 | 163 325 |
| Soliditet (%) | 60,8 % | 45,1 % | 55,6 % | 56,0 % | 42,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 82,4 % jämfört med 2024, till 4,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 558 tkr, en nettomarginal på 11,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 60,8 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost (SNI 47272). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
18,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+82,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+79,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
78,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-07-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-08-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-06-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västra Frölunda
Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.
- 031 Redovisning ABAB
- 10 Film Communication ABAB
- 11A AKTIEBOLAGETAB
- 14 RÖR ABAB
- 2030digital ABAB
- 2ess ABAB
- 2Think ABAB
- 2XFrimannsson ABAB